GeriGündem 'Osmanlı dar yeri sevmezdi'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Osmanlı dar yeri sevmezdi'

'Osmanlı dar yeri sevmezdi'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün eşi Emine Erdoğan ile birlikte Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 81 ilden gelen vatandaşları ağırladığı resepsiyonda, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yönelik ‘altın kaplama’ iddialarına, “Bakın altınlarla kaplı burası. Kullandığımız klozetler de altın kaplama biliyorsunuz” diye esprili bir yanıt verdi.

Osmanlı dar yeri sevmezdi

 “Osmanlı dar yerde yaşamayı sevmezdi” diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

SİVAS’LIYA TİMUR ZULMÜ 

“Eski milli eğitim bakanlarından rahmetli Tahsin Bangıoğlu, tek parti döneminde bir Cumhuriyet Bayramı’nda konuşmasına ‘Cumhuriyet öyle bir şeydir ki..’ diye başlar. Fakat devamını getiremez. Şu şekilde devam etmek zorunda kalır: ‘Cumhuriyet öyle bir şeydir ki tadından yenmez.’ Tek parti Cumhuriyet döneminin millete bakışına dair bir başka örneği de Sivas’tan rivayet ederler. Riyaset-i Cumhur Senfoni Orkestası tamamen klasik batı eserlerinden oluşan repertuvarıyla konser vermeye gider.Gazeteci salondan çıkanlardan birine konseri nasıl buldunuz diye sorar, Sivaslı’nın görüşü enteresandır; Sivas Sivas olalı Timur’dan beri böyle zulüm görmedi. Kılık kıyafeti, dili, kültürü, müziği ile tanımladıkları bir makbul millet modeli dışındakileri yok saydılar. İnsanımızı aşağılayan dayatmalara son verdik. 

TASARIMIYLA BİZZAT İLGİLENDİM

Külliye (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) tarihten ilham alınarak tasarlandı, bizzat kendim de bununla ilgilendim. Dışarıdan bakarsanız Selçuklu mimarisini görürsünüz. İçeriye girildiğinde Osmanlı’yı görürsünüz. Neden? Çünkü Osmanlı dar yerde yaşamayı sevmezdi. Taban, tavan yüksekliği rahat olacak. Huzurlu olacak. Elhamdülillah burada o da var. İşte görüyorsunuz. Dedik ki aynı zamanda burası akıllı ve çevreci bina olacak. Hep görüyorsunuz bakın altınlarla kaplı burası. Bunlar, şu gördüğünüz sarımsı renkler var ya onları altın zannediyorlar. Bizim biliyorsunuz kullandığımız klozetler de hep altın kaplama...  Cumhurbaşkanlığı makamında darbecilerin oturmasını içlerine sindirenler, şimdi aynı makamda doğrudan milletin oylarıyla gelen birinin, yani şahsımın bulunmasına tahammül edemiyorlar.”

Osmanlı dar yeri sevmezdi

KİMLER DAVETLİYDİ

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 81 ilden gelen yaklaşık 800 kişiye verdiği resepsiyona ilginç isimler katıldı. 28 Ekim resepsiyonuna, askere gitmek için dilekçe veren 74 yaşındaki Süleyman Aksu, Diyarbakır’da teröristlerin indirdiği bayrağı göndere çeken öğrenciler Uğur Saraç, Mehmet Duruk ve Emirhan Rezbiç, denizde boğulmak üzere olan Suriyeli mülteci 1.5 yaşındaki çocuğu kurtaran kahraman balıkçı Recep Kaban da davetliler arasındaydı.  Bazı konuklarla ayak üstü sohbet eden ve düşüncelerini dinleyen Erdoğan’ın hatıra fotoğrafı çektirdiği bazı konukların heyecandan ağlaması dikkat çekti. Resepsiyonda konuklara kanepe, atıştırmalık ve tatlı ikramı da yapıldı.  (Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA)

AYRIŞTIRANLAR CUMHURİYET’E İHANET İÇİNDE

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir” ifadelerini kullandı. Milleti ayrıştıranların, Cumhuriyet’in özüne ihanet içinde olduklarnı belirten Erdoğan mesajında özetle şunları kaydetti: “600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal’in veciz bir şekilde ifade ettiği ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma’ mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz. 78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır. Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyet’in ruhuna, özüne ihanet içindedir. Önümüzdeki dönem, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız.” (ANKARA)