Gündem Haberleri

  Osmaniye'de 'zincirli yaşam'

  A.A
  27.07.2007 - 16:36 | Son Güncelleme:

  Osmaniye'de, bir yaşında geçirdiği menenjit sonucu zihinsel engelli kalan ve hastanede tedavisinde sonuç alınamayınca ailesinin köyüne getirdiği genç, evlerinin bahçesinde bulunan kulübede, ayağından zincire bağlı olarak yaşamını sürdürüyor.

  Osmaniye'nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite köyünde, “Oğlunun başına bir şey gelmesinden, kaçmasından ve kendisine zarar vermesinden korkan” anne Ayşe Huylu, bir yaşında menenjit hastalığı geçiren oğlu Metin'in (33) çocuk döneminde fazla sıkıntı yaratmadığını, ancak ilerleyen süreçte saldırganlaşmaya başladığını söyledi.

  Oğlunun tedavisi için çok uğraştıklarını, ancak son olarak götürdükleri Adana'daki ruh sağlığı hastanesinde de sonuç alamayacaklarını düşünerek eve getirdiklerini belirten Ayşe Huylu, şöyle devam etti:

  “Doktorlar çözüm bulamadı. Biz de yanımızda olsun istedik. Evimizin yanında tek odalı bir yer yaptık. Orada kalıyor. Ancak, ekonomik durumumuz da iyi değil. Sakinleşmesi için sürekli ilaç alması gerekiyor. Bunları karşılamakta da güçlük çekiyoruz.

  Yanına bir tek ben ve babası Durdu yaklaşabiliyor. Ancak, bazen bizi de darp ediyor. Evden kaçmaya başlayınca iyice çaresiz kaldık. Ayağından zincirle bağlamak zorunda kaldık. Kimse çocuğunu zincire vurmak istemez. Büyük acı çekiyorum. Ama başına bir şey gelmesinden, kaçmasından ve kendisine ve başkalarına zarar vermesinden korkuyorum. Şimdi de üstündeki giysilerini çıkartıyor. Çırılçıplak kaldığı için de artık komşularımız dahi misafirliğe gelmez oldu. Bir yandan geçim kaygısıyla uğraşıyor, diğer yandan da çaresiz bir şekilde bekliyoruz. En büyük isteğimiz, bizlere yardımcı olunması, oğlumun ilaçlarının ve ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.”

  Ayşe Huylu, 5 çocuğu daha bulunduğunu ve bunlardan biri hariç diğerlerinin ya evlenerek ya da geçim kaygısıyla başka kentlere gittiğini, kocasının da “kıt kanaat ihtiyaçlarını karşılayabildiği tarlalarını işleyebilmenin çabasında olduğunu” söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı