Gündem Haberleri

  Osman Çakır kimdir

  Hürriyet Haber
  21.05.2011 - 12:41 | Son Güncelleme:

  MHP'deki "kaset skandalı" nedeniyle istifa eden isimlerden olan Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çakır, 20 Aralık 1952'de Trabzon Sürmene'de doğdu.

  23. Dönem  Samsun Milletvekili olan Çakır, ODTÜ Kimya Bölümü'nü bitirdi. ODTÜ'de başladığı yüksek lisans çalışmasını Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi'nden Fiziko Kimya dalında doktora derecesi aldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne Yardımcı Doçent olarak atandı. 1986'da doçent, 1991'de profesör oldu.

  Enstitü Müdür Yardımcılığı, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, Satınalma Müdürlüğü, İhale Komisyon Başkanlığı, Fakülte Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birçok görevi yürüttü. 1996'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne seçilerek atandı. Üniversitelerarası Kurul Başkanı olarak görev yaptı. Bilim alanında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı dergilerde makaleleri ve kitapları yayınlandı. Haber ve Ortadoğu gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. 23. Dönem'de Türkiye-AB KPK Üyesi oldu.

  Partideki görevlerinden, parti üyeliğinden ve Samsun milletvekili adaylığından istifa eden Çakır, yaptığı yazılı açıklamada, “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden ve parti üyeliğinden, Samsun Milletvekili adaylığından istifa ettim” ifadelerini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı