Gündem Haberleri

  Oscar tarihinden yapraklar

  Hürriyet Haber
  17.02.2005 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Adaylar açıklandı, geri sayım hızlandı... Kazananların belli olmasına sadece 10 gün kaldı. Düğüm 27 Şubat't törende çözülecek. Bazıları sinemayı 'sanat' olmaktan çıkarıp bir tüketim aracı haline getirmekle suçlasa da Oscar heykelciği sinema ile ilgilenen herkesin hayallerini süslüyor. Oscar tarihinin unutulmayan sayfalarını bir kez daha çevirelim istedik.

  NEDİR "AKADEMİ" DEDİKLERİ

  Oscar ödüllerini veren Sahne Sanatları ve Bilimler Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) 4 Mayıs 1927 tarihinde California Eyalet Kanunları'na uygun bir biçimde kuruldu. Akademi'nin ilk 36 üyesi arasında Douglas Fairbanks ve Louis B. Mayer gibi dönemin ünlü film yapımcıları ve aktörler de yeralıyordu. Akademinin şimdiki üye sayısı beş binin üzerinde. Bunların arasında sanatçılar, sanat yönetmenleri ve editörler var.

  "TIPKI OSCAR AMCAM!"

  Oscar Ödülleri'nin ortaya çıkışı, derneğin kuruluşundan bir hafta sonraya rastlıyor. 11 Mayıs'ta toplanan Akademi üyeleri, sanatçılara bir ödül verilmesini kararlaştırdı. Metro Goldwyn Mayer'de sanat yönetmeni olan Cedric Gibbon o anda bir film makarası üzerine, elinde haçlı kılıç tutan bir şövalyenin taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası, Oscar ödüllerinin verildiği beş ana dalı temsil ediyor. Taslak, 1928 yılında George Stanley adlı heykeltıraş tarafından heykel haline getirildi. Akademi'nin kütüphanecisi Margaret Herrick heykeli gördüğünde 'Oscar Amca'ma ne kadar çok benziyor" deyince heykelciğin adı Oscar olarak kaldı.

  İLK TÖREN ROOSEVELT OTELİ'NDE

  İlk Oscar Ödülü töreni 16 Mayıs 1929'da Hollywood Roosevelt Otel Blassom Room'da yapıldı. Gecenin biletleri 10 dolardan satıldı ve törene 250 kişi katıldı.

  Oscar Ödülleri, verildiği ilk yıldan itibaren bütün dünyanın ilgi odağı oldu. Başlangıçta, ödül töreninin yapıldığı gece saat 23.00'te sonuçlar basına açıklanıyordu. 1940 yılından itibaren, bugün de hala geçerli olan zarf sistemi uygulanmaya başladı.

  İLK NAKLEN YAYIN

  Oscar Ödül töreninin ilk naklen yayını Los Angeles Radyosu tarafından yapıldı. Törenin televizyondan naklen yayınlanması ise ilk olarak 19 Mart 1953'te oldu. 1966 yılında tören ilk kez renkli olarak yayınlandı. Oscar ödülleriin yayın hakkını 1971 ile 1975 yılları arasında NBC satın aldı. 1972 yılındaki 42'nci Oscar tördeni tüm dünyadaki sinemaseverlere canlı olarak ulaştırıldı.

  Törenler ilk 15 yıl boyunca otellerin toplantı ve balo salonlarında yapıldı. Aradan geçen yıllar içinde katılımcıların sayısı arttıkça daha büyük salonlara taşındı.

  TÖREN 3 KEZ ERTELENDİ

  Oscar töreni tarihi boyunca sadece üç kez ertelendi. 1938 yıında Los Angeles'daki sel dolayısıyla tören bir hafta geç yapıldı. 1968 yılında ise Martin Luther King'e saygı dolayısıyla, 1981'de Ronald Reagan'a suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelendi.

  NOTLAR... NOTLAR... NOTLAR...

  Yakın zamana kadar Oscar ödüllerinin dağıtım töreni için seçilen gün pazartesiydi, 2 yıl önce yazar gününe alındı.

  Ödül töreni en son 1968 yılında kendisine tanınan 3 saatlik zaman süresi içinde tamamlandı. En uzun süren ve bu alanda rekor kıran Oscar ödül töreni ise geçen yıl yapıldı: 4 saat 2 dakika.

  İlk olarak 1941’de Oscar kazanananların kim olduğu törenden önce açıklanmadı ve daha sonra da kapalı zarf yöntemi uygulanmaya devam etti.

  II. Dünya Savaşı’ndaki Amerikan askerlerinin töreni dinlemesi için ilk defa 1943 yılında radyo yayınıyla törenler, dünyaya duyuruldu.

  1929’dan beri 2300 adet Oscar heykelciği dağıtıldı. Her Oscar heykelciği, 13 inç yüksekliğinde ve 8.5 pound ağırlığında.

  Oscar ödül töreni, ilk olarak 1953 yılında televizyonda yayınlandı ve sunucusu Bob Hope’tu. Ödüller, 1966 yılında ilk olarak televizyondan renkli olarak yayınlandı.

  Akademi, mesleğinin son yıllarını yaşayan çok yaşlı ya da çocuk oyunculara, sakat rollerine çıkanlara ve Amerikan toplumunu eleştiren filmlere ödül vermesiyle tanınıyor.

  Aralıksız 4 saat süren Oscar töreninde, ödül kazananların konuşma süresi sadece 30 saniye.

  Son olarak her yıl işi bittikten sonra katlanıp Valencia’da bir depoda tutulan, televizyondan izlerken ne kadar uzun diye düşünülen kırmızı halı üzerinde yürüyen artistler kadar meşhur.

  Her sene 6 kişinin yan yana dizilerek açıp serdiği, sonra da rulo yapıp kaldırdığı, Akademinin malı olan halı 75.5 metre uzunluğunda.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı