Gündem Haberleri

  Orucu bozan durumlar nelerdir? Orucu bozan şeyler listesi

  Hürriyet Haber
  08.06.2017 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Orucu bozan durumlar hakkında bilgi edinerek ibadetini zor duruma sokmak istemeyen vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaları merak etti. Orucu bozan durumlar hakkında bilgilendirmede bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı, bazı durumları vatandaşlarla paylaştı. İşte, orucu bozan durumlar hakkında detaylı bilgiler

  Orucu bozan durumlar hakkında detayları araştıran vatandaşlar, ibadetlerinin heba olmaması için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı içerikleri araştırdı. Orucu bozan durumlar hakkında detaylar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvaları üzerinden öğrenilebilecek. İşte, hangi durumlarda ibadetlerinizin zora gireceğini görebileceğiniz orucu bozan şeylerden bazıları

  ORUCU BOZUP SADECE KAZAYI GEREKTİREN DURUMLAR NELERDİR?

  Yolculuk, hastalık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kazası gerekir. Ayrıca, abdest alırken boğaza su kaçması gibi kasıt olmaksızın yemek-içmek; çiğ pirinç gibi beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mûtat olmayan veya toprak gibi insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozup, sadece kazasını gerektirir.

  Ramazan’da bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, gününe gün kaza edilir. Ancak mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günahtır.
  Cinsel birleşme dışında tatmin, ağza giren yağmur, kar veya dolunun istemeyerek yutulması, abdest alırken, yıkanırken veya yüzerken suyun istemeyerek yutulması, kasten ağız dolusu kusulması orucu bozar ve bozulan orucun kaza edilmesini gerektirir.

  İmsak vaktinin girip girmediği konusunda şüphesi bulunan kimse yiyip içmeye devam ederken o esnada ikinci fecrin doğmuş olduğu ortaya çıksa, oruç bozulur ve kazâ edilmesi gerekir. Aynı şekilde güneşin battığını zannederek iftar ederken güneşin henüz batmadığı anlaşılsa yine kazâ gerekir.
  Unutarak yiyip içtikten sonra orucunun bozulmuş olduğu zannıyla veya gece niyetlenemeyip gündüz niyetlendikten sonra, gündüz yapılan bu niyetin niyet sayılmayacağı zannıyla günün geri kalan kısmında bilerek bir şey yiyip içmek veya cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

  DİŞ MACUNU YUTULURSA

  Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur.

  KENDİ MÜDAHALESİYLE KUSARSA

  Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

  HATIRLADIKTAN SONRA DEVAM EDİLİRSE

  Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur. Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur.

  GENEL ANESTESİ UYGULANIRSA

  Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

  KAN ALINIRSA

  Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

  SUSUZ HAP YUTULURSA

  Oruçlu bir kimse meşru bir mazaret olmaksızın gıda veya ilaç cinsinden bir şeyi ister su ile, ister susuz olarak yer veya içerse orucu bozulur

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı