Gündem Haberleri

  Orucu bozan durumlar nelerdir? İşte, orucu bozan şeyler

  Hürriyet Haber
  30.05.2017 - 11:17 | Son Güncelleme:

  Orucu bozan şeyler, Ramazan ayının ilk haftasında birçok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. İbadetlerinin boşa gitmesini istemeyen vatandaşlar, orucu bozan durumlar hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgileri araştırmaya başladı. Peki, hangi durumlarda oruç ibadeti zora girer? İşte, orucu bozan durumlar ve en çok sorgulanan konular hakkında detaylı bilgiler

  Orucu bozan durumlar, birçok vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor. Oruç ibadetinin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, orucu bozan durumlar konusunda detayları sorguluyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı orucu bozan durumlar hakkında detaylı bilgiler

  Oruç ibadetinin temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmaktır. Bu sebeple oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara gibi tüten içeren maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler orucu bozan durumlar kapsamında değerlendirilir. Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. Peki, başka hangi durumlar orucu bozar? İşte, oruç ibadetini bozan diğer durumlar!

  DİŞ MACUNU YUTULURSA

  Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur.

  KENDİ MÜDAHALESİYLE KUSARSA

  Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

  HATIRLADIKTAN SONRA DEVAM EDİLİRSE

  Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur. Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur.

  GENEL ANESTESİ UYGULANIRSA

  Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

  KAN ALINIRSA

  Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

  SUSUZ HAP YUTULURSA

  Oruçlu bir kimse meşru bir mazaret olmaksızın gıda veya ilaç cinsinden bir şeyi ister su ile, ister susuz olarak yer veya içerse orucu bozulur

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı