Gündem Haberleri

  Oruçbaba'da ilk iftar

  Eyüp Serbest - Seyit Erçiçek bildiriyor
  20.07.2012 - 18:03 | Son Güncelleme:

  Oruçbaba’da ramazanın ilk gününde iftar açmak bir ritüel. İnsanlar ramazanın, ilk günü buraya gelip adak şeklinde dileklerini diliyor.

  Dilekleri kabul olanlar ertesi yıl ramazanın ilk günü gelip sirke ya da şeker dağıtıyorlar.Bu nedenle ilk kez dilek dilemeye gelenler sirke ya da şekerleri almak için birbirleriyle yarışıyorlar. Oruçbaba’ya Türkiye’nin her yerinden vatandaşlar geliyor. İnsanlar türbenin bahçesinde oruçlarını açıyorlar.

  ORUÇBABA'DA İLK İFTARDAN KARELER

  ORUÇ BABA'DA İLK İFTAR / WEB TV

  ORUÇ BABA'YA ZİYARETÇİ AKINI / WEB TV

  Yaygın inanışa göre Oruçbaba 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’le birlikte İstanbul’a gelen askerlerden biri. Bir hırka bir lokma felsefesiyle hareket eden Oruçbaba orucunu da bir sirkeyle açıyor.Savaş zamanlarında çok az suyu ve ekmeği olmasına rağmen çok sayıda askeri doyurabildiğine inanılıyor. Bu nedenle lakabı da baba…

  Saat 16.00İnsanlar türbenin etrafında toplanmaya başlıyorlar. İftarı bekleyip ayrılıyorlar.

  'ORUÇ BABA KİMDİR'

  Oruç Baba olarak anılan kişinin, eski zamanlarda yine aynı semtte yaşadığı, çok fakir olduğu halde orucunu tutup, iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açtığı rivayet ediliyor.

  Bir başka inanışa göre de Oruç Baba'nın 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söyleniyor. Askerlere su ve yemek tedarik etmekle görevli olan Oruç Baba'nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sürdürdüğünde "baba" lakabı aldığına inanılıyor.

  Dilek Yapıcı 18 yaşında ve ziyaretini şöyle anlatıyor: Geçtiğimiz yıllarda annemle, Oruçbaba’ya gelerek bir evimiz olsun istemiştik. Çok da zor durumdaydık. Bir evimiz oldu. Bu sene ben de dileğim gerçekleştiği için Oruçbaba’ya geldim, şeker dağıtıyorum. Ancak bu sene bir dileğim daha var. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum Yeni dileğim sınavlarda başarılı olmak.

  42 yaşındaki Nursel Özben ilk kez dün buraya geldiğini söylüyor. Özben “Baktım ki bütün inanan insanlar burada ben de geldim. Tüm İslam aleminin duaları kabul olsun inşallah. Ben de bunu diliyorum” dedi.

  Hakan Nart ise 2.5 yaşındaki oğlu Bedirhan ile birlikte gelmiş Oruçbaba’ya. Sizin dileğiniz nedir sorusana şöyle cevap verdi: Bedirhan yeni sünnet oldu. Buraya oğlum için geldik. Onun için hayırlı bir gelecek diliyorum.

  Ziyaretçileri kabire atlamasın diye bu bölümde bir güvenlik görevlisi var.  Özellikle kabine tülbentlerini sürmek isteyen ziyaretçilerin bu isteklerini güvenlik görevlisi yerine getiriyor.


  Saat: 17.30 İftara 3saatten fazla zaman var ama Ramazan ayının ilk gününde iftarını Oruç Baba Türbesi'nde açmak isteyenler yavaş yavaş geliyor. Türbeye çıkan cadde ve sokaklarda seyyar satıcılar, su ve sirke tezgahlarını çoktan kurmuş...

  Saat.18.00 Sokaklarda kalabalık giderek artıyor, geçen yıl ki dileği kabul olanlar sirke ve şeker dağıtıyor, bu yıl dilek dileyenler de o sirke ve şekerlerden almak için birbirleri ile yarışıyor.

  Saat.18.30 Kalabalık iyice kendini belli etti. Türbeye gelenler sirke ve şekerlerini dağıttıktan sonra dualar okumaya başladı.

  Saat 19.00 Artık iftara 1 buçuk saat kaldı. Çoğunluğunu kadınların ve genç kızların oluşturduğu kalabalık hem dileklerini diliyor, hem de dualarını okuyor. Oruç Baba'nın mezar taşına ev ve araba için anahtarlar, para için cüzdan ve çantalar, sınavlarda başarı için de kalem ve dosyalar sürülüyor.

  Saat. 19.15 Artık ilk iftar giderek yaklaşıyor. Oruç Baba Türbesi'nin sokağında keskin bir sirke kokusu var. Evlerine otomobiliyle gelen vatandaşlar kalabalıktan sokağa giremediği  için araçlarını uzağa park etmek zorunda kaldı. Türbe etrafında tam bir sirke ve şeker kapma yarışı başladı. Birbirleriyle yarışan kadınlar dileği kabul olan bir kadından sirke alabilmek için adeta birbirlerini eziyor.

  Saat 19.40 Dileği kabul olanlardan sirke ve şeker almak isteyen kadınlar arasında artık gerginlikler yaşanıyor. Dileği kabul olandan sirke ve şeker almak önemli çünkü bu durumun bereket ve şans getirdiğine inanılıyor..

  Saat 20.41 Ve Oruçbaba Türbesi'ne gelenler ezanın okunmasıyla birlikte orucunu açıyor. Topkapı'daki Oruçbaba Türbesi'ne Ramazan ayının ilk gününde türbeye yaklaşık iki bin kişi geldi. Dilekler dilendi, dileği gerçekleşenler duasını okudu. Kalabalık hep birlikte ilk iftarını açtıktan sonra yavaş yavaş türbeden ayrılıyor.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı