Gündem Haberleri

  Örtülü ödenek Başbakan’ın namusu

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  25.09.2013 - 01:24 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli sığınmacılar ve eğitilen radikal unsurlar nedeniyle örtülü ödenekte astronomik artışlar olduğuna dikkat çekerek “Örtülü ödenek Başbakan’ın namusuna teslim edilen paradır” tepkisini gösterdi.

  Kılıçdaroğlu, “CHP ses getiren muhalefet yapamıyor” eleştirisine de “Harakiri mi yapalım?” yanıtını verdi. Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle kahvaltıda buluşan Kılıçdaroğlu, hakkında açılan tazminat davalarının yargı değiştiği için aleyhine döndüğünü belirterek “Bu davaların tamamını AİHM’ye taşıyacağım” dedi. CHP liderinin mesajları şöyle:

  HERKES O MÜEZZİNE SAHİP ÇIKMALI

  “Sayın Başbakan’ın bütün derdi ‘Gezi olaylarında bozulan fiyakamı nasıl düzeltirim’ oldu. Düzeltemezsin arkadaş niye çabalıyorsun? Saygınlığın ve tutar yanın kalmadı. Caminin müezzini ‘Ben yalan söyleyemem’ diyor. Sürüyorlar. Bu ciddi bir ahlak kırılmasıdır. Başbakan’ın yalancı olduğu bir ülkede herkesin o müezzine sahip çıkması gerekiyor.

  SİYASETTE BAŞÖRTÜLÜ OLABİLİR

  Bizim partimizde başörtülü başvurursa olur. Kimseye ‘Niye başvurdun’ demeyiz. MHP’den başörtülü biri milletvekili oldu. Bizim bir sorunumuz yok. Bunu Türkiye’nin sorunlarını halktan kaçırmak olarak görüyorum. Başörtülü kadın da siyasete girsin, neden olmasın? Böyle bir talep gelirse değerlendiririm.

  KANDİL, ÜLKEYİ AYDINLATIYOR

  Çözüm süreciyle ilgili bize bilgi verilmiyor. Dramatik olan, çözüm süreci konusunda Türkiye’yi Kandil’in aydınlatması, bilgilendirmesidir. Tunceli’nin adı Dersim olabilir. Bölge halkı istiyorsa Dersim olsun. Bölgede referandum yapılsın, halk istiyorsa Dersim olarak değiştirilsin. Dersim’i isterim.
  ‘Sarsıcı, ses getirici muhalefeti ne zaman yapacaksınız’ diye soruluyor. 4+4+4’den seçim barajına kadar her şeyi söyleyen biziz. Sarsıcı, ses getiren eylem siz söyleyin ben yapacağım. Ne olacak harakiri mi yapacağız?

  RAKAM ASTRONOMİK ARTIYOR

  Örtülü ödenek miktarı astronomik artıyor. Siz hesabınızı Suriyeli sığınmacı sayısını 10 bin diye yapıp da bu sayı 500 bine ulaşırsa, Suriyeliler kaçak işçi olarak çalışmaya başlamışsa örtülü ödenek artacaktır. Siz yabancı radikal unsurları Türkiye’de eğitiyorsanız, eline silah veriyorsanız, cebine para koyuyorsanız bunun maliyeti olacak. Adı üstünde örtülü ödenek, Başbakan’ın namusuna teslim edilen paradır.

  AMAÇ ÇARŞI GRUBUNU SİNDİRMEK

  Derbi öncesi tweet’lere bakılınca her şey görülüyor. Oraya olay çıkarmak için giriyorlar. Binlerce kişi biletsiz giriyor, polis önlem almıyor. Bütün bunlar bilinçli yapılıyor.
  Amaç Çarşı Grubu’nu sindirmek. Polis merkezine roketli saldırı yapılıyor. Bakan ‘onlar bizim takibimizdeydi’ diyor. Takibindeyse neden önce yakalamadın? Sayın Başbakan Malatya’da konuşma yaptı. Bu saldırının olacağını nereden biliyordu? Büyük bir tezgâh içinde olduğumuzu kimse unutmasın. Derbideki olaylar da bu tezgâhın bir parçasıdır.”

  Toplum oy sayımı konusunda endişeli

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde Temiz Seçim Platformu Sözcüsü Yaşar Okuyan ve beraberindeki heyeti kabulünde, seçimlerin güvenilir olması ve halk kitleleri tarafından kabul görmesinin, temiz olmasına bağlı olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “Kuşkusuz, demokrasi tek başına sandık değildir. Ama sandığın da demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu çok iyi biliyoruz. Bütün amacımız ülkede demokrasiyi geliştirmek ve halkın oylarının sandığa yansımasıdır. Seçimlerden sonra zaman zaman tartışmalar oluyor, yargıya intikal ediyor. Yargı kararını veriyor. Toplumda ‘Kullanılan oylar ve sayım sonuçları sağlıklı mı?’ diye genel bir endişe var” dedi. Yaşar Okuyan da, Türkiye’deki resmi rakamların doğru olmadığını, nüfusun TÜİK’e göre 76 milyon olduğunu ancak konunun uzmanlarına göre ise 82 milyona ulaştığı bilgisini verdi. Okuyan, “Seçmen kime veriyorsa versin, ama oyunu mutlaka kullansın” dedi.

  Nâzım’ın ‘Kartallı Kazım’ı odasında

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nâzım Hikmet tarafından yapılan Kartallı Kazım tablosunu odasına astı. Kartallı Kazım’ın varisleri Göleber ailesi tarafından geçen yıl mart ayında Kılıçdaroğlu’na hediye edilen ve Kurtuluş Savaşı kahramanı Kartallı Kazım’ı resmeden tabloyu Nâzım Hikmet, 1941 yılında Bursa Cezaevi’nde yapmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı