Gündem Haberleri

  Ortaya çıktı Celili’yi ağırladı

  Hürriyet Haber
  08.08.2012 - 01:42 | Son Güncelleme:

  Suriye konusundaki yoğun diplomatik temaslarını sürdüren İran, iç savaş yaşayan ülkeye özel temsilci gönderdi. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı konumundaki Sait Celili, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la Şam’da görüştü.

  Esad, Celili’yle yaptığı görüşmede, İranlı muhattabına, “Suriye halkı ve devleti, ülkesini teröristlerden arındırmaya ve savaşa ara vermeden devam etmeye kararlıdır” mesajını verdi. Esad ayrıca ülkesinin “direniş eksenini hedef alan yabancı planları alt edebilecek durumda olduğunu” savundu.
  Celili ise “direniş ekseninin önemli bir üyesi olan Suriye’nin düşmesine asla izin vermeyeceklerini” söyledi. Celili görüşmeden sonraki açıklamasında, isyancıların esir aldığı 48 İran vatandaşını kurtarmak için tüm imkânları seferber ettiklerini söyledi.
  22 Temmuz’da yeni genelkurmay başkanının atama töreninde görüntüsü yayınlanan Esad dünkü görüşmeyle yine kameraların karşısına çaktı.

  Halep’te yeni operasyon

  Bu arada isyanın merkezi konumundaki Suriye’de 2.5 haftadır yaşanan ‘Halep Savaşı’ hız kesmiyor. Bu kentteki isyancı direnişini bir türlü kıramayan Suriye ordusu, önceki 2 gün boyunca yaptığı hazırlıkların ardından dün yine geniş çaplı bir operasyon düzenledi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Halep’in hem merkezi, hem de çevresindeki semtlerde yaşanan çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu duyurdu. Pazartesi günü Suriye’nin tamamında yaşanan şiddet olaylarındaysa 182’si sivil en az 265 kişi öldü. Halep’te yaşanan çatışmalar sebebiyle kentte çöp yığınları devasa boyutlara ulaştı. Salgın hastalık tehlikesinden endişe ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı