Gündem Haberleri

  Ortak çıkarlarımız üzerine yoğunlaşmalıyız

  Hürriyet Haber
  14.10.2007 - 00:09 | Son Güncelleme:

  Ermeni iddialarına ilişkin tasarının Washington-Ankara hattında yarattığı gergin havayı yumuşama çabaları sürüyor. ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dan Fried ile Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman bugün Ankara'ya gelerek Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan ile görüştü.

  Edelman görüşmeden sonra yapıtğı açıklamada Ermeni iddialarına ilişkin tasarının Temsilciler Meclisi'nden geçmemesi için Bush yönetiminin yoğun çaba harcadığını dile getirdi. 

  Tasarının Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyleyen Edelman, "Öncelikle uzun vadeli kalıcı çıkarlara odaklanmalıyız. Türkiye'nin AB üyeliği sözkonusu olduğunda ya da soğuk savaştan bu yana başarıya ulaşan ilişkilerimiz söz konusu olduğunda bunları gözönüne almalıyız ki başarıya ulaşabilelim" dedi.

  Görüşmenin gündeminde Şırnak'ta meydana gelen terör saldırılarının da bulunduğunu  söyleyen Edelman "Sınır ötesi operasyona ilişkin Türkiye'nin görüşlerini dinlediklerini bunu Irak tarafına ileteceklerini" söyledi.

  RICE: İTİDAL ÇAĞRISINDA BULUNDUM

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice,  olası sınır ötesi operasyon konusunda Türkiye'ye itidal çağrısında  bulunduğunu söyledi.

  Moskova'ya giden Rice, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile dün yaptığı telefon  görüşmeleriyle ilgili olarak, "İtidal çağrısında bulundum" dedi.

  Rice, Türk yetkililere, "İstikrarlı bir Irak hepimizin yararına ve bu  istikrarı bozacak her şey hem onların, hem bizim çıkarlarımıza zarar  verir" dediğini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Rice, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren  tasarının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul  edilmesiyle ilgili olarak da, "Zor bir zamandayız. İlişkilerimiz  açısından kolay bir dönem değil ve böyle olacağı belliydi" diye konuştu.

  Amerikan yönetiminin, tasarının Kongrede onaylanmasını engelleme  çabalarının süreceğini tekrarlayan Rice, Avrupa ve Avrasya işlerinden  sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dan Fried ve ABD Savunma Bakanı  Yardımcısı Eric Edelman'ın Türkiye ziyaretlerinin, tasarının kabul  edilmesinin ABD-Türkiye ilişkileri üzerindeki etkisini en aza indirme  amacı taşıdığını kaydetti.

  Rice, "İki Amerikalı üst düzey yetkiliyi Türkiye'ye göndermenin çok iyi  bir fikir olacağını düşündük" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı