Gündem Haberleri

  Ortadoğu diken üstünde

  WSJ
  16.01.2011 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Milyonlarca Ortadoğulu uydu kanallarından ve internet üzerinden Tunus’ta devlet başkanını deviren halk ayaklanmasını takip ederken, gelişmeler bölgedeli siyasi liderleri endişelendiriyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor            

   

  TUNUS BİRBİRİNE GİRDİ- Foto Galeri

   

  Tunus’un güçlü Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali, son bir aydır devam eden protestoların geçtiğimiz günlerde şiddetini artırmasıyla birlikte, Kuzey Afrika ülkesinden kaçmak zorunda kaldı.

   

  Devlet Başkanı’nın kaçışı bölge genelinde, yaklaşık on yıldır yayın yapan El Cezire de dahil olmak üzere farklı televizyon kanalları, internet üzerinden ve Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden duyuruldu.

   

  Arap Facebook kullanıcılarının, profil fotoğraflarını Tunus bayrağı olarak değiştirdiği ve Tunus halkına tebrik mesajları gönderdiği görüldü.

   

  Gönderilen mesajlardan birinde, “Mısırlılar da bundan sonra özgürlük hayali kurmaya cesarete edebilir mi?” yazıyordu. 

   

  Bölgede, ülke liderleri olaya çok büyük tepkiler vermedi. Körfez’in küçük ülkelerinden Katar, az nüfusuna rağmen, sesini yükselten ilk ülkelerden biri oldu. Katar hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, “Katar, Tunus halkının istek ve taleplerine saygı duyuyor” ifadesine yer verildi.

   

  Bölgedeki diğer ülkelerin sessiz kaldıkları görüldü. Özellikle Mısır, Suriye ve İran’da da Tunus’takine benzer sosyal ve ekonomik sorunlar yaşanıyor. Bu ülkeler, gençler arasında yüksek işsizlik, siyasi özgürlük gibi sıkıntılarla boğuşuyor.

   

  ÖNLEMLER ALINIYOR

  Geçen hafta, Cezayir de genç insanlar artan gıda fiyatları ve işsizlik sorunu yüzünden ayaklandı. Salı günü, Ürdün hükümeti gıda fiyatlarını kontrol altına alarak ve yüksek yakıt vergilerini keserek, olası bir halk ayaklanmasının önüne geçmek istedi. Diğer yandan, Çarşamba günü, Mısır Ticaret Bakanı, yerel medyaya verdiği demeçte, ülkesinde Tunus bir senaryonun gerçekleşme olasılığını göz ardı ettiklerini söyledi.

   

  Perşembe günü, Arap Birliği, Katar’daki düzenli toplantıları sırasında Tunus’taki gelişmeleri değerlendirmek için özel bir seans düzenledi. Arap liderler, ülkedeki ayaklanmalara yönelik endişelerini dile getirdi.

   

  Diğer yandan Bin Ali, kendisini kabul edecek bir ülke aradıktan sonra, Cumartesi günü erken saatlerde Suudi Arabistan’a geçti.

   

  Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan hükümeti, Ekselansları Başkan Bin Ali ve ailesini Kraliyet’te ağırlamaktan memnuniyet duyuyor” ifadesine yer verildi.

   

  Açıklamada aynı zamanda “Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti, Tunus halkının istekleri ve umutlarını desteklemektedir ve ülkenin tarihinin bu kötü dönemini atlatacağına inanıyor” ifadeleri kullanıldı.

   

  İran’da muhalif internet siteleri Tunus’taki olaylarla yakından ilgilendi ve zaman zaman 2009’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden seçilmesinin ardından yaşanan olaylarla bağdaştırdı.

   

  Şu anda tahmin edilmesi zor olan şeylerden biri, ABD’nin bu olaylara nasıl tepki vereceği. Ortadoğu’da pek çok lider, ABD’nin bölgenin iç işlerine karışmasından dolayı rahatsızlıklarını dile getiriyor. Washington yönetiminin ise, ABD ve yakın Avrupalı müttefiklerini savunmasız yakalayan Tunus’taki olaylara karşı dengeli bir tavır sergilediği görüldü.

   

  *Bu yazı WSJ’de “As Tunisia Events Play Out Live, The Middle East Watches Warily” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı