Gündem Haberleri

  Orta Asya'ya Türk Hava Kuvvetleri damgası

  Metehan DEMİR / ANKARA
  20.11.2001 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Bölgeye olan tarihi-kültürel bağları ile stratejik önemi çerçevesinde Afganistan'ın geleceğinde askeri ve diplomatik açıdan önemli rol oynaması beklenen Türkiye, bu kez de ‘Hava Kuvvetleri’ ile Orta Asya'ya damgasını vurmaya hazırlanıyor.

  Türkiye, Tacikistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan'ın hava savunma sistemleri, askeri üsleri ile hava sahalarını NATO standartlarına getirme görevini üstlendi.

  İlgili ülkelerin subaylarıyla Orta Asya Cumhuriyetleri'ndeki askeri tesisleri incelemeye giden Hava Tuğgeneral Hasan Kabaş, yurda dönerek ilk raporunu tamamladı. Buna göre Türkiye, bu ülkelere ilk aşamada askeri personel gönderip, teorik eğitim verecek. Bu ülkelerin Batı için stratejik önemi paralelinde daha sonra da, askeri havacılık altyapısı NATO standartlarına getirilecek. Daha önce Gürcistan'da hava üssü inşa eden Türkiye, böylelikle orta vadede Orta Asya'da Ruslar'ın önüne geçerek havacılık alanında da bölgeye damgasını vuracak. Modernizasyon kapsamında, ABD ve İngiltere de projeye maddi destek verecek. Projenin ileri aşamasında Afganistan'ın da askeri üsleri ve pistlerinin modernizasyonu gündeme gelecek. Hava Lojistik'te Plan ve Koordinasyon Daire Başkanı olan Tuğgeneral Kabaş'ın önümüzdeki günlerde yeniden bölgeye gitmesi bekleniyor.

  Bu arada, İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Peter Squire, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk'un davetlisi olarak Ankara'ya geldi. Asparuk, Squire ile hava kuvvetlerinin modernizasyonu ve gelecekte ne şekil alacağı konusunda bilgi alışverişinde bulunacaklarını bildirdi. Squire de ortak operasyonda, Türkiye'nin gösterdiği çabaya ve verdiği desteğe duyduğu minnettarlığı dile getirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı