Gündem Haberleri

  Orson Welles'in Oscar'ı satışa çıkıyor

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Oyuncu ve yönetmen Orson Welles'in, tüm zamanların en iyi filmi olarak gösterilen "Yurttaş Kane" (Citizen Kane) filmiyle 1941'de aldığı Oscar ödülü Aralık'ta müzayede yoluyla satılacak. Sotheby's müzayede evinden yapılan açıklamada, 1941'de en iyi film senaryosu dalında verilen Oscar heykelciğinin 11 Aralık'ta düzenlenecek müzayedede satışa sunulacağı kaydedildi.

  Açıklamada, heykelin 800 bin  ila 1,2 milyon dolara satılmasının beklendiği belirtildi.  1985'te yaşamını yitiren Welles'in bir zamanlar kaybettiği altın  heykelcik, 1994'te bulunmuş ve uzun süren yasal mücadeleden sonra  mirasçılarına verilmişti. 2003'te merkezi Los Angeles'da bulunan yardım  kuruluşu Dax Vakfı'na verilen heykelciğin müzayededeki satışından elde  edilecek gelir, bu vakfın dünya çapındaki çalışmaları için kullanılacak.

  Welles'in oynadığı, hırsları olan bir medya patronunun anlatıldığı  "Yurttaş Kane" filmi, 2002'de İngiltere Film Enstitüsü ve bu yıl  Amerikan Film Enstitüsü tarafından tarihteki bir numaralı film  seçilmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı