Gündem Haberleri

  Örnek olsun diye metroya biniyor

  Faruk ZABCI/LONDRA
  30.08.2012 - 11:12 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin başkenti Londra’da dün gece Kraliçe İkinci Elizabeth’in katılımıyla yapılan Paralimpik Oyunları’nı izledikten sonra sabaha karşı 3.32’de şehir merkezine dönmek için gittiği Stratford International metro istasyonuna gittim. Bir de baktım, karşımda Türk kökenli Londra Belediye Başkanı Boris Johnson.

  Son günlerde Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları nedeniyle sık sık basın toplantılarında karşılaştığım Johnson ile göz göze gelince selamlaştık. Sırtında sırt çantası, yanında yardımcısı vardı. Olimpiyat Stadı’nda 80 bin kişinin izlediği açılış töreninden çıkmış evine dönüyordu.

  Geleceğin İngiltere Başbakanı olarak bakılan Johnson’ın yanında bir koruma yoktu. Benimle birlikte iPhone’u ile resim çekmeye kalkanlara her zamanki şakacılığıyla itiraz etmedi, hatta “Önce bayanlar” diye espri yapıp gülerek poz verdi.

  Yanındaki yardımcısı “Yalnız flaş kullanmak yasak” diyerek Olimpiyatlar'da flaş kullanmama kuralını hatırlattı. Halk Boris Johnson’ın sabahın o saatinde ulaşımı kontrol eder gibi kalabalığın arasına girmesinden çok memnundu.

  Tren istasyonunda çalışanlar da her şeyin yolunda gittiğini göstermek için sıraya dizildiler ve bilgi verdiler. Gece yarısından sonra gişeler açıktı ve izdiham olmasın diye ücretsiz seyahat edilebiliyordu.

  Hep beraber aynı vagona bindik. Bizim Boris, iki sıra önümde yardımcısıyla beraber oturdu. Altı dakikada Saint Pancras Tren İstasyonu’na geldik. Bizim Boris, özel karşılama istemeden kalabalığın arasına girdi ve yürüyen merdivenlere binerek tren istasyonundan çıktı, bir siyah taksi çevirip normal bir vatandaş gibi evine gitti.

  Bizde olsa muhtemelen özel makam arabası çağrılır, yollar polis eskortu yüzünden kesilirdi. Söz konusu kişi Londra Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın mimarı bir kişiydi.

  Bizim Boris, her geçen gün yaptıklarıyla halkın sevgilisi olma yolunda. Muhafazakar Parti’nin Başbakan David Cameron’a yakın liderleri, onun bir gün milletvekilliğine adaylığını koyup parlamentoya girmesinden korkuyor çünkü arkasından başbakanlığın yolu ona açılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı