Gündem Haberleri

  Ormanların gizli hakimi; karıncalar

  Hürriyet Haber
  23.09.2005 - 10:54 | Son Güncelleme:

  Yapılan bir araştırma sayesinde, Amazon Ormanları'nda yöre halkı tarafından 'şeytan bahçesi' olarak adlandırılan bölgenin indirilen sır perdesi arkasından karıncalar çıktı. Yöre halkı, sıra dışı bir şekilde sadece tek bir ağaç türünün bulunduğu bölgede 'kötü bir ruhun' barındığına inanıyor.

  Yağmur Ormanları'nın yöre halkı tarafından 'şeytan bahçesi' olarak adlandırılan bölgesinin önündeki sır perdesi yapılan bir araştırma sonucunda kaldırıldı. Tek bir ağaç türünün yetiştiği bölge hem yöre halkının yanı sıra bilim adamlarının da aklını uzun bir süredir kurcalıyordu. Yapılan araştırma bölgede sadece tek bir ağaç türünün (Duroia hirsuta) yetişmesinin nedeni olarak karıncaları gösteriyor.

  Araştırmaya göre bölgede yaşayan karıncalar (Myrmelachista schumanni), pek çok karıncada bulunan formik asit denen bir salgıyla diğer ağaç türlerinin yetişmesini engelliyor. Bilim adamları ilk etapta bu durumun bölge dahilinde hakim olan ağaç yüzünden kaynaklandığını düşünüyorlardı. Fakat derinleştirilen araştırmalar sonucunda sorumlunun bu ağaçlar içinde yaşayan karıncılar olduğu ortaya çıktı.

  1300 metre kareye yayılan şeytan bahçesinde yaklaşık 350 ağaç bulunuyor ve bölgenin tarihinin 800 yıl öncesine kadar dayandığı düşünülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı