Gündem Haberleri

  Ormanlara piknik yasağı geldi

  Hürriyet Haber
  22.08.2006 - 16:07 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanlığı, valiliklerden “orman alanlarında piknik yapılmasının yasaklanmasını, piknik ve mesire yerlerinde ateş yakılmasına kesinlikle izin verilmemesini” istedi.

  Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe imzasıyla, valiliklere gönderilen genelgede, “Bu günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan meteorolojik verilerin, ülkede Ağustos ayı sonuna kadar orman yangınları açısından olağanüstü önlemlerin alınmasını gerekli kıldığı” ifade edildi.

  Bu çerçevede tüm personel, araç ve gereçleriyle teyakkuz halinde olan orman teşkilatına yardımcı olunması gerektiğine işaret edilen genelgede, “illerde orman yangınları riski yüksek olan orman alanlarına giriş ve çıkışların denetim altına alınması, gerekli görülmesi halinde yasaklanması” istendi. Tüm iletişim araçları kullanılarak vatandaşların orman yangınları riski konusunda bilgilendirilmesi ve uyarılması gerektiği vurgulanan genelgede, “Orman alanlarında piknik yapılmasının yasaklanması, piknik ve mesire yerlerinde ateş yakılmasına kesinlikle izin verilmemesi” uyarısında bulunuldu.

  Genelgede, valiliğe bağlı kamu kurum ve kuruluşları ile diğer ilgili kuruluşlarda orman yangınlarında kullanılabilecek dozer, greyder, loder, treyler, itfaiye aracı, arazöz gibi araç ve gereçlerin hafta içi ve sonu tam gün olarak gerektiğinde kullanılmak üzere göreve hazır olarak bekletilmesi istendi.

  Genelgede, yangına hassas bölgelerde güvenlik güçlerinin devriye gezmesi gerektiği de vurgulandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı