Gündem Haberleri

  Ormanı gömdüler

  Gülden AYDIN
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Belge yok, proje, ruhsat yok ellerinde. Kulağımıza fısıldanan, Belediyespor’dan birine verildiği. Ama kime, bilmiyoruz.""Polise, zabıtaya, belediyeye şikayet ettim. Hafriyat trafiğine engel olamadım. 700’e yakın ağacı diri diri gömdüler."

  NİLÜFER ilçesi, Bursa’nın en yeşil ve en lüks semtlerinden. Balat ve Ahmet Yesevi mahalleleri arasında kalan Balat Ormanı’nın 70 dönümlük bölümü, binlerce ton hafriyatla dümdüz edildi. Muhtarlar, duruma isyan ediyor. Belediye ise orman arazisinin o bölümünün bataklık olduğu için hafriyatla kurutulduğunu, çim ve ağaçla yeşillendirildikten sonra kamu yararına açılacağını söylüyor. Muhtarlar konuyla ilgili şunları söylediler:/images/100/0x0/55ea0f28f018fbb8f8687d67

  Arınç’a gidecekler

  Bülent Çaklı (Ahmet Yesevi Mahallesi Muhtarı) Bize, Büyükşehir Belediyesi’nin doldurttuğu söylendi. Belge yok, proje, ruhsat yok ellerinde. Belediyeye en son başvurduğumuzda yine bilgi alamadık. Kulağımıza fısıldanan, Belediyespor’dan birine verildiği. Ama kime, bilmiyoruz. Belediyenin ne yapacağını bize söylemek zorunda olmadığını söylüyorlar. Hesapları nedir, öğrenelim de mahalle sakinlerimize bilgi verelim. Sorularımızı savuşturup geçiştiriyorlar. Bu araziyi elde etmeyi biliyorlar ama hemen yanından açık kanalizasyon akıyor. Mahalle bana soruyor, bilmiyorum demek ayıp oluyor. Ama öğrenme hakkımıza rağmen bilgi verilmiyor ki. Villalarda oturanlar, Bülent Arınç’tan randevu istedi. Onlar da durumdan şikayetçi.

  Vali’ye bildirdim

  Ersin Yetik (Balat Mahallesi Muhtarı) Bursa’nın ileri gelenlerinin yüzde 50’si burada oturuyor. Lüks villalar, tamamı meşelerden oluşan Balat Ormanı manzaralı. Tam 200 dönüm. Yangınsız, kazasız bugüne geldi. 70 dönümlük bölümü, bizim yürüyüş alanımızdı. Balatspor’un top sahası da buradaydı. İki ay önce hafriyat kamyonları gelmeye başladı. Polise, zabıtaya, belediyeye şikayet ettim. Hafriyat trafiğine engel olamadım. 700’e yakın ağacı diri diri gömdüler. Sadece top sahamızı gömmelerine engel olabildim. Hafriyat kime aittir, elde ettikleri 70 dönüme ne yapacaklar öğrenemedim. Kamyon şoförleri, “Belediye hafriyatı” diyor. Belge soruyoruz, “Belediyeye sorun” diyorlar. Belediye, “Yetkim yok” diyor. Ankara’dan gelecek hızlı tren istasyonu için zannediyordum, değilmiş. “Go-kart yarış sahası olacakmış” dediler ama 70 dönüm fazla değil mi? Büyükşehir Belediye’nden hiçbir soruma cevap alamadım. Nilüfer Belediyesi’ne şikayet ettiğimde /images/100/0x0/55ea0f28f018fbb8f8687d69hafriyatı üç gün durdurmuşlardı. Sonra yine başladılar. Bir aydır başvurmadığım makam kalmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Şahabettin Harput’a dilekçe verdim. Hâlâ cevap alamadım.

  Belediye: Kuruttuk

  Fehim Ferik (Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinatörü) İddialar yalan. O alanda go-kart ya da herhangi bir yapılaşma olmayacak. Belediyemizin hafriyat dökme nedeni, bataklığı kurutmak içindi. 68 dönümün hepsi bataklık değil. Balat Ormanının devamı olan o alanı hafriyatla düzleştirdik. Kamu yararına çimlendirip ağaç dikeceğiz. Amacımız yürüyüş, bisiklet ve aletli açıkhava sporlarının yapılacağı yaşam alanı oluşturmak. Alan geniş olduğu için belediyemiz muhtarlarla görüşüp, bu geniş alanda neler yapılabileceğinin anketini yapmıştı. Go-kart söylentisi bundan çıkmış. Hafriyatla ilgili çevreden gelen şikayetlere cevap vermiştik. Belediyemizin bilgi vermediği iddiası da yalan.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı