Gündem Haberleri

  Ormana ‘Yavuz Selim’ tıraşı

  Eyüp SERBEST / İSTANBUL
  16.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adı Yavuz Sultan Selim olarak açıklanan 3’üncü köprü için Garipçe köyündeki ormanlık alanda ağaç kesimi başladı. Bölgede kilometrelerce ağaç istifi var.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın 29 Mayıs günü Garipçe köyünde ayaklarının temelini attığı ve adı Yavuz Sultan Selim olarak açıklanan 3’üncü köprü için ağaç kesimine başlandı. Garipçe köyünün arka tarafında bulunan ormanlık alanda 50 metre genişliğinde bir hat açıldı.

  ÇAPLARI 1.5 METRELİK AĞAÇLAR

  Eyüp’e bağlı Çiftalan köyünden, köprünün Kemerburgaz bağlantı yolunun geçeceği bölgedeki 50 metre genişliğindeki hat, bazılarıın çapları 1.5 metreyi bulan asırlık dev ağaçlardan tamamen arındırıldı.

  TESTERELERLE KESİLİYORLAR

  Binlerce ağacın kesildiği yol açma çalışmalarında ağaçlar, işçiler tarafından motorlu testerelerle kesilerek devriliyor. Ardından da tomruk olarak hazırlanıyorlar. Tomruklar iş makineleriyle kesim alanından çıkartıldıktan sonra, bölgeye paletli iş makineleri sokularak, ağaçların kökleri yerlerinden çıkartılıyor. Bölgede kilometrelerce ağaç istifi bulunuyor. Köylüler, ormanda çalışan işçilerin burada kurdukları kamplarda kaldıklarını, kesimin gün boyu sürdüğünü anlatıyor. İddialara göre, açılan ilk 50 metrelik hat, yolun güzergâhının belirlenmesi için yapıldı.

  HAT 200 METREYE ÇIKACAK

  Traşlama daha sonra kademeli olarak 200 metreye çıkartılacak. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri bilgi vermekten kaçınırken, Orman Bakanlığı 3’üncü köprü yolları hakkında Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın bilgi verebileceğini söyledi. Köprünün 29 Mayıs 2015’te bitirilmesi planlanıyor.

  Kesilecekler işaretlendi

  AYVAD piknik alanının üst kısmında kalan bölümde de kesilecek olan alanlar tek tek işaretlendi. Ağaçların üzerine numaralar asıldı ve hangi noktadan kesilecekleri gövdelerine sprey boyayla işaretlendi.

  3’üncü  havalimanı için 2.5 milyon ağaç gidecek

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ulaştırma Bakanlığı’na bilgi edinme başvurusunda bulunarak 3’üncü havalimanına ilişkin sorular yöneltti. Müsteşar Habip Soluk imzalı yanıta göre, havalimanı 76 milyon metrekarelik bir alana yapılacak. Projenin 61 milyon 720 bin metrekaresi ormanlık alan. Buradaki ağaçlardan 657 bin 950 adedi ömrünü tamamlamış ve orman emvaline kazandırılması (kesilmesi) zaruri ağaç. 1 milyon 855 bin 391 adet ağaç ise taşınabilecek durumda.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı