Gündem Haberleri

  Orman yangınları açısından riskli 6 güne girildi

  Hürriyet Haber
  07.09.2013 - 01:37 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de ormanlar yanmaya devam ediyor. Gün geçmiyor ki bir ormanda yangın çıkmasın. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin güney, batı ve Marmara bölgelerinin 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını açıkladı.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin güney, batı ve Marmara bölgelerinin 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını belirtti. Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Orman Genel Müdürlüğünce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale edildiğini bildirdi.

  Orman yangınlarının yüzde 90'ının insan hatasından kaynaklandığına işaret eden Eroğlu, özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınlarının, bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit ettiğini vurguladı.

  Eroğlu, "Bu nedenle hava şartlarının yangına sebep olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, ormanda ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durması gerekmektedir" ifadesini kullandı.

  "Valilikler uyarıldı"


  Orman yangınlarına sebebiyet verenlerle ilgili valiliklere genelge gönderildiğini de belirten Eroğlu, "Orman yangınlarına sebebiyet verenler tespit edilerek kanunda öngörülen cezai müeyyideler uygulanacak. Meydana gelen zarar da kendilerinden tazmin edilecek" uyarısında bulundu.

  "Önümüzdeki 6 gün oldukça riskli"

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre, ülkenin güney, batı ve Marmara bölgelerinin 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığına dikkati çeken Bakan Eroğlu, orman yangınlarıyla mücadelede kamuoyunun tekrar uyarılması ihtiyacı duyulduğunu bildirdi.

  Bu kapsamda orman ya da kırsal alan yangınına neden olabilecek her türlü piknik ateşi, anız, artık ve çöplük ateşinin yakılmaması gerektiğine işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:

  "Vatandaşlarımızın orman yangını riski konusunda bilgilendirilmesi ve uyarılması noktasında orman teşkilatına talimat verdim. Diğer yandan orman yangınından haberdar olan vatandaşlarımızın 'Alo 177 Orman Yangını İhbar Hattı'nı arayarak orman teşkilatına haber vermesi, yangınlara kısa sürede müdahale edilmesi ve söndürülmesi açısından büyük önem arz ediyor."

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı