Gündem Haberleri

  Orman yangınında ya keşif ya karar

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kilyos ve Demirciköy’de 1998 yılı Eylül ayında peşpeşe meydana gelen orman yangınının elektrik kontağından kaynaklandığı iddiasıyla BEDAŞ eski İşletme Müdürü Niyazi Aygül ile Sorumlu İşletme Müdür Yardımcısı Rafet Dereci hakkında açılan dava ile yine aynı suçtan mahkemelik olan Zeki Kanyılmaz hakkındaki dava dosyası birleştirildi.

  Sarıyer Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada BEDAŞ eski İşletme Müdürü Niyazi Aygül ile Sorumlu İşletme Müdür Yardımcısı Rafet Dereci hakkında tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu yangına sebebiyet vermek suçundan 30 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Sanıklar yazılı savunmalarında meydana gelen orman yangını öncesinde ve sonrasında sabotaj ihtimali olan birçok orman yangınının çıkmış olduğunu belirtmişlerdi. Kurum kayıtları incelendiğinde ise elektrik hatlarının her yıl bakımlarının yapıldığını, 1998 yılındada revizyon işlemlerinin tamamlanarak gerekli olan malzemenin ambardan çekildiğini söylemişlerdi. Kilyos-Demirciköy bölgesinin elektrik hatlarının tamirinde elektrik ustası olarak görev yapan Zeki Kanyılmaz da aynı suçtan 30 aya kadar hapis cezası istemiyle mahkemelik olmuştu.

  Kanyılmaz ifadesinde, ‘‘Olay günü Kilyos’taki nöbetçi monitörlüğünde bulunuyordum. O sabah elektrikler kesildi. Bu sırada Sarıyer İşletmeden de yangın var denince gerilim hatlarını takibata giriştim. Olay yerine geldim. Elektrik direğinden telin kopmuş, yere düşmüş olduğunu gördüm. Oralarda büyük ağaç yoktur. Birkaç tane küçük ağaç vardır. Gerisi ot ve kısa boylu küçük çamlardı. Otlar kuru olduğundan tutuşmuş, biz de müdahale ettik’’ diyerek suçsuz olduğunu söylemişti.

  Dosyalar birleştirildi

  Mahkeme hakimi ise her iki davanın da konusunun ve olay yerlerinin aynı olması nedeniyle dosyaların birleştirilmesine karar verdi. Bu arada duruşma savcısı olay yerinde keşif yapılarak sanıkların kusurları varsa, kusurlarının tespit edilmesi için keşif yapılmasını istedi. Hakim dosyayı inceledikten keşif yapılıp yapılmayacağına ya da esas hakkında karar verilmesine bir sonraki duruşmada karar verileceğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı