Gündem Haberleri

  Orman yakmaktan tutuklandı

  Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN /DENİZLİ, (DHA)
  24.08.2009 - 17:08 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ’nin Başkarcı Beldesi’nde, dün 15 hektar orman alanının kül olduğu yangını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan 45 yaşındaki Emin D. tutuklanıp cezaevine gönderildi, 17 yaşındaki oğlu A.D. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Başkarcı’nın Ornaz Vadisi Çamiçi Mevkii’nde dün saat 15.00'de çıkan ve yaklaşık 4 saat sonra kontrol altına alınabilen yangında, 15 hektar orman alanının kül olduğu belirlendi. Bölgede incelemelerde bulunan Denizli Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, yangına 2 uçak, 3 helikopter, 18 arazöz, 4 dozer ile çok sayıda araç ve orman işçisinin müdahale ettiğini belirtirken, “Ege bölgesinde kent merkezine sıfır mesafede orman denizi Denizli'de bulunuyor. Ornuz Vadisi Çamiçi mevkisinde yangın çıktığı anda rüzgar yoktu. Bu tüm Denizli için büyük şans oldu. Şiddetli lodos olsaydı, 10 bin hektarlık orman denizi tamamen yanardı. Üstelik o zaman yangın Başkarcı beldesine de sıçrar yerleşim yerlerini de yakardı. Denizli, büyük bir afetten kurtuldu. Uçakların ve helikopterlerin havadan müdahalesi, işçilerin canlarını tehlikeye atarak yangınla iç içe boğuşması sonucu yangın hava kararmadan kontrol altına alındı, sabaha kadar soğutma çalışmaları yapıldı. Ormana 4 kilometre yakında ateş yakılmaması için defalarca çağrılarda bulunduk. Ancak, evi ormana sıfır durumda olan vatandaşın dikkatsizliği ve ihmali bu yangına neden oldu. Kendisinden 500 bin TL tazminat talep edeceğiz. Yanan alan kış döneminde ağaçlandırılacak. Hatalarla ormanları yakmamalıyız” diye konuştu.

  “ORMANA SIÇRAYACAĞINI HESAP EDEMEDİM”

  Bu arada, bahçelerindeki otları yakarken yangına neden oldukları gerekçesiyle dün gözaltına alınan Emin D. ile oğlu A.D. jandarmaya ifade verdi. Bahçesinden topladığı kuru otları yakarken, alevlerin ormana sıçradığını, yangını söndürmek isterken sağ elini de yaktığını anlatan Emin D., “Sadece otları yakmak istedim. Yangının ormana sıçrayacağını hesap edemedim” dedi.

  “10 GÜN ÖNCE DE YAKACAKMIŞ”

  İmar izni olmayan bölgedeki 3 bin 50 metrekare arsasına 5 yıl önce ev yapan Emin D.’nin 2006 yılında da Başkarcı Belediyesi'nden yapı ruhsatı aldığı ortaya çıktı. Emin D.'nin 10 gün önce de evinin bahçesindeki otları yakmak istediği ancak komşularının yangın uyarısı üzerine vazgeçtiği belirtildi. ‘Dikkatsizlik ve tedbirsizlikle orman yangınına sebebiyet vermek’ suçundan, 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istenen Emin Degmeci, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Baba D. cezaevine gönderilirken, oğlu A.D. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı