Gündem Haberleri

  Orman kavgası sürüyor

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FLORYA Atatürk Ormanı'nda, bir hayvanat bahçesi yapan Bahçıvan Şirketi’yle buna karşı çıkan sivil toplum örgütleri arasındaki mücadele karşılıklı suçlamalarla devam ediyor.

  Florya ve Atatürk Ormanı'nı Koruma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sabri Gürsoy ormanda meydana gelen tecavüz olayını kuşkuyla karşıladıklarını, bunun ormanın güvensiz olduğu izlenimi yaratıp hayvanat bahçesinin yapılmasına izin verilmesi için tezgahlandığından şüphelendiklerini belirtmişti. Bu sözlerin medyada yayınlanmasından sonra, Bahçıvan Şirketi'nin sahibi Nihat Bahçıvan, 50 milyar liralık bir tazminat davası açacağını ve parayı alırsa Polis Eğitim Vakfı'na bağışlayacağını söyledi.

  Florya'da birleşen birçok sivil toplum kuruluşu, hayvanat bahçesi yapılmaması için mücadele ediyor. Hayvanat bahçesini destekleyen tek bir vakıf olan İstanbul Çevre Koruma Vakfı Başkanı İsmet Ergül ise ‘‘Projeye muhalif arkadaşlar var diye Vilayet'in Çevre Konseyi'nden istifa ettim. Körükörüne iş yapanlarla birlikte çalışma olanağımız yok. İlk başta projeye karşıydım ama sonra inceleme yaptık ve firmanın ağaç kesmeyeceğine dair taahhütnamesi olduğunu gördük. Biz hiçbir çıkar grubunun adamı değiliz, firmayla da hiçbir ilgimiz yoktur. Amacımız yeşili koruyanı desteklemek.''

  Ergül'ün istifa ettiği Çevre Konseyi, Vilayet çatısı altında bulunuyor. Vilayet ise, ormana hayvanat bahçesi yapılmasına karşı. Projeyi durdurmak için 5. İdare Mahkemesi'ne başvuran Valilik, mahkemenin sonucunu bekliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı