Gündem Haberleri

  Orlandi ailesinin umudu Ağca

  A.A.
  09.01.2006 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edileceğine ilişkin haber, Vatikan'da yaşayan Orlandi ailesinin 23 yıldır kayıp kızlarına kavuşma umutlarının da yeniden canlanmasına neden oldu.

  Emanuela Orlandi'nin annesi Maria Orlandi, 1983'te henüz 15 yaşındayken esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan kızlarının halen dönmesini beklediklerini söyleyerek, “Ağca'nın yakında hapisten çıkacağını duymak heyecanımızı artırdı. Umarız iyi bir şeyler olur. Bizce kızımız halen hayatta” dedi.

  Vatikan: Karara saygılıyız

  Vatikan, 13 Mayıs 1981'de dönemin papası İkinci Jean Paul'e suikast girişiminde de bulunmuş olan Mehmet Ali Ağca'nın önümüzdeki hafta serbest bırakılıp bırakılmayacağına ilişkin mahkeme kararını saygıyla karşılayacak.

  Vatikan Basın Sözcüsü Joaquin Navarro-Valls, konuya ilişkin akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, “Vatikan, Ağca'nın serbest bırakılma olasılığını ajanslardaki haberler aracılığıyla öğrenmiştir. Vatikan, bu tür hukuki sorunlarda, ilgili mahkemelerin kararlarını saygıyla karşılar” demekle yetindi.

  Kardinal Ersilio Tonini ise suikast girişimi hadisesi sonrasında, İkinci Jean Paul'ün, Ağca'yı zaten affetmiş olduğuna dikkat çekerek, “Eğer Papa (İkinci Jean Paul) hayatta olsaydı, bu tür bir haber karşısında adeta bayram ederdi” dedi.

  Kardinal Tonini, Papa'nın Ağca'yı İtalya'da cezaevinde bizzat ziyaret ettiğini de hatırlatmasının ardından, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Papa onu, tüm kalbiyle affetmişti. Bir anlamda bu jestiyle, onun bir gün salıverileceğine önceden işaret etmişti. Papa halen yaşasa bu haberi duyduğunda, bunun zaten gerekli bir şey olduğunu düşünürdü. Adaletin suçun varlığını göstererek, yurttaşların güvenliğini korumuş olması yeterlidir.”

  Maria Orlandi, kızları Emanuela'nın 22 Haziran 1983'te ortadan kaybolmasının, 13 Mayıs 1981'de dönemin papası İkinci Jean Paul'e yönelik suikast girişimiyle bağlantılı bir insan kaçırma eylemi olabileceğini ima ederek, şunları söyledi:

  “Ağca, cezasını çekmek için Türkiye'ye nakledilmesi sonrasında da Emanuela meselesi için bir şeyler yapacağını söylemişti. Şu an salıverileceği için bir şeyler olabileceği konusunda umutluyuz. Kocam artık aramızda değil, ama biz tıpkı ilk gün olduğu gibi halen kızımızın geri döneceği günü bekliyoruz. Bu konuyla alakalı bir haberi ne zaman işitsek, o olay bize sanki dün yaşanmış gibi geliyor.”

  Kızlarına kavuşacakları günü beklediklerini söyleyen Maria Orlandi, “Haziran ayında, olayın üzerinden 23 yıl geçmiş olacak. Ama içimizdeki umut her defasında alevleniyor. Papa İkinci Jean Paul, Ağca'yla cezaevinde görüştüğünde de böyle olmuştu. Dileğimiz kısa sürede iyi haber alabilmek” diye konuştu.

  Emanuela Orlandi'nin Mehmet Ali Ağca'ya özgürlük sağlamayı amaçlayan bir şantaj amacıyla kaçırılmış olabileceği biçimindeki iddia, İtalya'yı uzun süre meşgul etmişti. Emanuela'nın 5 Mart 2004'te vefat eden babası Ercole Orlandi, ölümünden tam bir ay önce, İtalyan devlet televizyonu Rai3'te yayımlanan Enigma adlı özel programdaki konuşmasında, 1983'ten bu yana kendisinden hiçbir haber alamadıkları kızlarının Türkiye'de olabileceğini iddia etmişti.
  Baba Orlandi, “Aradan geçen bunca zaman, Emanuela'nın halen yaşıyor olma ve Türkiye'de bir yerlerde bulunma ihtimalini giderek güçlendiriyor. Emanuela'yı bulmak için Türk yetkililerin bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz” demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı