Gündem Haberleri

  Orijinal Ay’a iniş filmi kayıp

  Hürriyet Haber
  16.08.2006 - 09:52 | Son Güncelleme:

  İnsanoğlunun aya gitmesi 20. Yüzyılın en büyük olaylarından birisi olarak kabul ediliyor. Fakat modern insanın en büyük başarılından birisi olarak sayılan bu önemli olayın orijinal video kaydı, NASA’nın açıklamalarına göre kayıp bulunuyor. Elde bulunan kopyaların kalitesi ise orijinaline nazaran oldukça düşük bir düzeyde.

  20. Yüzyılın en büyük olaylarından birisi olarak kabul edilen insanoğlunun aya ayak basması, başta Amerikalılar olmak üzere tüm insanlık için büyük bir övünç kaynağı olarak değerlendiriliyor. Fakat bu olayın orijinal video kaydı, NASA tarafından yapılan son açıklamaya göre kayıp durumda.

  Kapsamlı bir şekilde aramaların sürdüğünü belirten NASA, kaydın Maryland’de bulunan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin arşiv bölümünde bulunduğuna inanıyor. Orijinal kaydın bulunamamasının nedenleri olarak ise, orijinal kaydı arşivleyen NASA çalışanlarının bir kısmının ölmüş olması, bazılarının emekli olması ve yerlerinin bilinmemesi gösteriliyor.

  Dünya çapında milyonlarca insan tarafından televizyondan izlenen kayıt ise, bazı kaynaklara göre “kopyanın kopyası”. Bu kopya, astronotların Dünya’da bulunan üç alıcı istasyona görüntüleri göndermesi ile elde edilmiş. Görüntü kalitesindeki kaybın bir kısmı ise orada yaşanmış.

  Britanya menşeli Daily Telegraph’a göre, bu istasyonlarda bulunan birkaç kişilik izleyici topluluğu, tüm dünyanın izlediği bu kopyayı siyah-beyaz bir monitöre bir kameranın odaklanması sonucu elde etmiş. Görüntü kalitesindeki kaybın bir kısmı da, videonun televizyon standartlarına adaptasyonu sırasında yaşanmış.

  Görüntüleri taşıyan sinyallerin Dünya’ya ulaşabilmesi için video, astronotlar tarafından 10 kare/saniyede kaydedilmiş. Bu değer daha sonra, ABD televizyonlarının kullandığı 60 kare/saniyeye dönüştürülmüş. Sonuç olarak ise elde edilen kopya, orijinaliyle karşılaştırılamayacak düzeyde bir kalite kaybına maruz kalmış.

  NASA tarafından yapılan açıklamada, aradan geçen 35 yıl, orijinal kaydın bulunmasında büyük engeller oluşturuyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı