Gündem Haberleri

  Orhan Pamuk'a fahri doktora

  A.A.
  30.10.2007 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Nobel edebiyat ödülünün sahibi yazar Orhan Pamuk, ABD'nin Georgetown Üniversitesi tarafından, kurumun en yüksek onur ödülü olan "beşeri ilimler fahri doktorası"na layık görüldü.

  Bu unvan, Washington'daki Georgetown Üniversitesi'nde düzenlenen bir törenle Pamuk'a takdim edildi.
  Orhan Pamuk'u izleyicilere tanıtan Georgetown Üniversitesi rektörü Prof. Dr. John DeGioia, Pamuk'un, eserlerinde Doğu-Batı, modern-geleneksel, Batılı-İslami çelişkilerini işlediğini ve bu romanların, insanlığın tanınmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

  DeGioia'nin kürsüye davet ettiği Pamuk da beş yıl önce romanlarını tartışmak üzere konuşma yaptığı Georgetown Üniversitesi'ne bu defa ödül almak içingelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, üniversiteye teşekkür etti.
  Pamuk, ağırlıkla kendisinin edebiyat ve roman anlayışını anlattığı konuşmasında, "Kar" adlı romanından örnekler vererek, "diğer" ve "yabancı"kavramlarını eserlerinde irdelediğini dile getirdi.

  Batılılaşmanın, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Batı'ya karşı arka arkaya alınan askeri yenilgilerin ardından başlatıldığını ve bu çabanınCumhuriyet döneminde de sürdüğünü anlatan Orhan Pamuk, ancak bu yapılırken ülkenin kendi kültürüne ve özelliklerine karşı eleştirel şekilde yaklaşıldığınıve bunun da sonuçta bir utanma duygusuna yol açtığını söyledi.

  Pamuk, bu çerçevede, "geleneklere karşı modernlik" tartışmasının yaşandığı yerde bir utanma kaygısının da bulunduğunu savunarak, "nerede çok fazlagurur varsa orada utanma ve aşağılanmanın hayaleti dolaşır" diye konuştu.
  Orhan Pamuk için düzenlenen ödül töreni, Georgetown Üniversitesi imamı Yahya Hendi'nin, Doğu ile Batı arasında yakınlaşma sağlanmasını dilediği kısakonuşmasıyla sona erdi. Pamuk daha sonra kitaplarını okurları için imzaladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı