Gündem Haberleri

  Orhan Kural neden dizlerinin üzerine çöktü

  (a.a.)
  16.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  “Çevreci profesör” Orhan Kural sıra dışı kimliğini dizlerinin üzerine çöküp konuşma yaparak bir kez daha gösterdi. Galatasaraylıların kendisini tehdit ettiğini söyleyen Prof. Dr. Kural, “Her şeye rağmen ayakta duruyorum” dedi.

  Prof. Dr. Kural dizlerinin üzerine çökerek böyle konuştu

  İÜ İlahiyat Fakültesince düzenlenen “Çevre ve Din Uluslararası  Sempozyumu”nda konuşan Prof. Dr. Kural, izleyiciler karşısında zaman zaman dizlerinin üzerinde durarak konuşmasını sürdürdü. Prof. Dr. Kural,  “Son olarak Galatasaraylılar beni tehdit ediyorlar. O zavallı aslana  karşı çıktım diye. Çok kötü haberler alıyorum. Olsun. Sizlerin sayesinde  her şeye rağmen ayakta duruyorum” dedi.

  İşlerin iyi gitmediğini dile getiren Prof. Kural, “Tüketirken  tükeniyoruz. İnanın hayatımda bir gün pahalı mağazalardan iğne bile  almadım. Babamın kıyafetlerini giyiyorum. Babam 4 yıl önce öldü. Annem  kızıyor bana, 'paran da var niye kendine kıyafet almıyorsun' diye. Ben  de şöyle diyorum; kimse bağıyla bahçesiyle, dolarıyla Avrosuyla,  altınıyla anılmayacak, kim iyi işler yaparsa onunla anılacak” şeklinde  konuştu.

  Çevre konuları için böyle toplantılarla konuşmanın yetmeyeceğini dile  getiren Kural, üniversite hocalarının camilere giderek bu konuları halka  anlatması gerektiğini söyledi.

  Prof. Dr. Kural, dünyada kişi başına düşen yeşil alan miktarının 10  metrekare olduğunu, bunun Moskova gibi bazı kentlerde 50-60 metrekareye  çıktığını ifade ederek, İstanbul'da ise kişi başına 2 metrekare yeşil  alan düştüğünü, bunun çoğunluğunu da mezarlıkların ve askeri alanların  oluşturduğunu savundu.

  Aşırı tüketim ve israfa karşı olduğunu dile getiren Kural, şöyle konuştu:

   “Müslümanlık sadece cumaları camiye gitmekle, 5 defa hacca gitmekle,  lüks lokantalarda yarısı çöpe giden iftar yemekleri vermekle olmuyor efendim. Hakiki Müslümanlık, insanın Allah'la ve insanla olan hesaplaşmasıdır. Hakiki Müslümanlık, belki bir kediye su vermek, bir yaşlıya yardım etmek, bir görme özürlüye kitap okumaktır. İnsanın vicdanıyla olan hesaplaşması hakiki Müslümanlıktır diye düşünüyorum.”

  Sigarayla mücadele konusuna da değinen ve yakında yürürlüğe girecek yasayla kapalı alanlarda sigara içilemeyeceğini hatırlatan Prof. Dr. Kural, yasanın el birliğiyle mücadele edilirse hayata geçirilebileceğini  söyledi.

  Kural, Mısır Müftülüğü'nün sigarayı haram ilan ettiğini belirterek,  “Ben Diyanet İşleri'nden de sigarayı haram ilan etmesini bekliyorum”  dedi.

  Eski milletvekili sanatçı Ediz Hun ise dünyadaki en önemli 3 konunun  demokratikleşme, insan hakları ve insan kökenli çevre kirlenmesi sonucu  ortaya çıkan çevre koruma kavramı olduğunu belirterek, kaynakların  gelecek nesilleri de düşünecek şekilde kullanılmasının planlanması  gerektiğini vurguladı.

  Hun, doğayı israftan sakınarak kullanacak tedbirlerin alınması,  yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, üretimde geleceğe  yönelik temiz teknolojilerin tercih edilmesi, yarınların, sadece  rakamlardan oluşan bütçelerle değil, ne boyutta kaynak kullanılacağı ve  karşılığında doğaya ne boyutta atık bırakılacağını gösteren biyofiziksel  bütçelerle planlanması gerektiğini ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı