Gündem Haberleri

  Örgüt giderek güçlenecektir

  Okan KONURALP / ADANA
  09.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CMK gereği Yargıtay’ın kararıyla yöneticileri tahliye edilen Hizbullah hakkında, “Örgütün bu süreçte güçleneceği açık. Tahliyeler sırasında yaşananlar da bunu gösteriyor” yorumunu yaptı.

  Dün Hatay’daki programı öncesi parti otobüsünde soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Hizbullah hakkında ilk kez konuşarak, şunları söyledi:

  Bu tahliyeler zaaf

  Hizbullah sanıklarının tahliyeleri, bu süreçte, toplum vicdanını yaralayan en önemli gelişme olarak öne çıktı. Bazıları neden tutuklu olup olmadıklarını bile bilmiyorken, cinayet işlediği kesin olan bazı kişilerin serbest bırakılması bu süreçte en büyük zaaf. Hizbullah’la ilgili olarak özel bir bilgi almış değilim. Ancak medyadan ve kimi kesimlerce yapılan değerlendirmelerden Hizbullah’ın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Örgütün yaptıkları toplum belleğinde hâlâ duruyor. Hizbullah’ın bu süreçte güçleneceği de açık. Zaten serbest bırakılan sanıkların karşılanma şekli de bunu gösteriyor.

  KCK davası ve CHP

  Nerede bir hukuk ihlali varsa, bu yönde iddialar ortaya atılıyorsa üzerine gideceğiz. Siyasi anlayışımız, siyasal düşüncesi ne olursa olsun, kişilerin yasamanın öngördüğü şekilde, hukuk kuralları içinde yargılanmasıdır. Ama eğer siz hukuk düzenini belli amaçlara ulaşmak için ihlal ederseniz, bu kabul edilemez. Gelen kimi şikayetler nedeniyle, ‘Acaba KCK davasında gerçekten hukuk ihlalleri var mıdır, yok mudur’ izleyeceğiz.

  Baştan ‘Suçludur’ demeyiz

  Zaten pek çok davayı izliyor arkadaşlar. Silivri’yi ve diğer davaları izledik. KCK’ya da bu bağlamda bakılacak. Bir hukuk ihlali varsa, kamuoyunun gündemine getirilecek. Biz kişileri baştan ‘Suçlu ya da suçsuz’ diye ayırmıyoruz. Yargılama sürecinin adil olmasını istiyoruz.

  Yargıtay’ın sorunları

  Yargıtay’ın sorunları öteden beri biliniyor. Sayın Gerçeker’den önce de Yargıtay başkanları benzer şikayetleri dile getirdi. Şimdi iktidar, sanki muhalefet partisiymiş gibi şikâyetçi. Oysa yasayı çıkartan onlar, o dönemde eleştirilerde bulunanlar CHP vekilleri. Ortaya çıkan sorunların ağırlığı hükümetin hazmedebileceği boyutta olmayınca, sorunları birilerine ihale etmenin çabası içine girdiler. İktidar ‘Beceriksizliğimizi nasıl kapatırız’ arayışı içine girerse geçmişte tartışma yaşadığı kişileri bulması doğal. Sayın Ahmet Necdet Sezer’le geçmişte tartışma yaşadılar, Yargıtay’la yaşadılar, yaşıyorlar. O zaman suçu onlara atalım anlayışındalar.

  Narenciye geçişi

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Hatay’ın Erzin İlçesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 89’uncu yıldönümü törenlerinin ardından 1’inci Uluslararası Erzin Narenciye Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı. Vatandaşları selamlayarak, festival kortejinin geçişini izleyen Kılıçdaroğlu, narenciye stantlarını da gezdi, ikram edilen ürünlerden ve Erzinli kadınların sunduğu gözlemelerden yedi. Kılıçdaroğlu, İskenderun İlçesi’nde parti teşkilatını da ziyaret etti. Burada partililere hitaben yaptığı konuşmada, hedeflerinin bir tek çocuğun bile yatağa aç girmemesi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “İkinci ulusal kurtuluş savaşını beraber kazanacağız. Onlar, haramilerin düzenini kurdular, kendileri köşeyi döndüler, yoksulluk arttı. Biz halkın partisiyiz halkın çıkarlarını savunacağız, CHP iktidarında tüm sorunlar çözülecek” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “‘CHP nerede?’ diye soruyorlar. CHP, işsizin, işçinin, emeklinin çiftçinin alın teri ekmek kazanın yanındadır” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı