Gündem Haberleri

  Orgeneraller 15’e çıktı

  Özgür EKŞİ / ANKARA
  05.08.2009 - 00:06 | Son Güncelleme:

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin üst düzey kadrosunun ve geleceğin komutanlarının belirlendiği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), dedikoduları boşa çıkaran sürpizlerle sonuçlandı.

  Çıkan sonuçlar şöyle:

  Orgenerallik kadrosu 14’ten 15’e yükselirken, Karargáh’a yeni bir dört yıldızlı komutan geldi. 2009 Yaş Şûrası ile 8 karacı korgeneralin yarıştığı orgenerallik kadrosunda artış oldu. 6 rütbedaşını geride bırakan Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Nusret Taşdeler rütbe aldı. Orgeneral rütbesi alanın 2013 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olma umudu 2 yıl sonraya kaldı. Yıldız yarışında geride kalan diğer korgeneraller bir yıl uzatma aldı, hiçbiri emekliye ayrılmadı.

  Hava Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Hasan Aksay’dan boşalan Harp Akademileri Komutanlığı’na karacı general geldi.

  Hava Korgeneral Bilgin Balanlı, orgeneral rütbesiyle yeni açılan Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı oldu. Genelkurmay, bir orgeneral büyüdü.

  J Başkanlıkları’na yeni başkan

  Yeni Orgeneral Genelkurmay Karargáhı’nda, J (Joint - Müşterek) Başkanlıkları’nın üstüne geldi. Hava Korgeneral rütbesine bir yıldız ekleyerek Karargáh’a gelen Bilgin Balanlı Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak. Daha önce Genelkurmay Başkanı’na doğrudan bağlı olan J Başkanı korgeneraller artık Orgeneral Balanlı’ya rapor verecek.

  Deniz’de ’Ergenekon’ gölgesi

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda oramiralliğe yükselmek için terfi bekleyen 3 koramiralden Ahmet Feyyaz Öğütçü emekliye ayrıldı. Koramiral Emin Murat Bilgel bir üst rütbeye terfi etti. Koramiral Öğütçü’nün adı ’Karargáh Evleri’ çerçevesinde yapılan çalışmalar sırasında yapılan bir ihbara karışmıştı. İhbarda Öğütçü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki organizasyonun yöneticisi olarak tanımlanmıştı.

  Adı hem Ergenekon soruşturması çerçevesinde hem de ’Karargáh Evleri’nde gündeme gelen Korgeneral Bekir Kalyoncu terfi aldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı