Gündem Haberleri

  Orgeneral Başbuğ: TSK başka ülkelerin ordularına benzemez

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 00:40 | Son Güncelleme:

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı dün devralan Orgeneral İlker Başbuğ da Orgeneral Yaşar Büyükanıt gibi, "Silahlı Kuvvetleri’n rolünün azaltılmasına yönelik radikal değişim projeleri"ni eleştirdi.

  Orgeneral Başbuğ, "TSK’nın, siyasete müdahale ettiğini ifade ederek, silahlı kuvvetlerin ulus devlet, üniter devlet ve laik devlete yapılan saldırılara kayıtsız kalmasını istiyorlar" dedi ve bunu isteyenlerin "yanılgı" içinde olduklarını söyledi. Başbuğ, konuşmasında özetle şu noktalara değindi:

  TSK’YI ENGEL GÖRÜYORLAR

  Türkiye’de iç ve dış kaynaklı radikal değişim projelerinin bulunduğunu görmekteyiz. En önemli engel olarak TSK’yı görüyorlar. TSK’nın, siyasete müdahale ettiğini ifade ederek, TSK’nın, güvenlik açısından, anayasal düzenin üç temel niteliği olan ulus devlet, üniter devlet ve laik devlete saldırıların kayıtsız kalmasını istiyorlar. Yanılgı içindedirler. TSK’yı, başka ülkelerin ordularıyla karşılaştırarak farklı sonuçlar üretmeye çalışan bu kesimler, Türk toplumunun tarihini ve gerçeklerini bilmeyenler ya da yabancılaşmış olanlardır. Türkiye Cumhuriyeti, kültürel farklılıklara saygılıdır. Bunun ötesinde kimse, Türkiye’den bir etnik gruba, kültürel alan dışında ulus devlet ve üniter devlet yapısını tehlikeye sokacak, siyasal alanda, grupsal düzenlemeler yapmasını bekleyemez.

  Eşin gözyaşları

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde Orgeneral İlker Başbuğ’un işe Sevil Başbuğ gözyaşlarını tutamadı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı