Gündem Haberleri

  Orgeneral Başbuğ 'mutabakat muhtırası' imzaladı

  Ümit KOZAN/ANKARA, (DHA)
  18.11.2009 - 16:11 | Son Güncelleme:

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Mısır Arap Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi ile iki ülke arasında askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği mutabakat muhtırası imzaladı.

  Tantavi, 1987 yılında Suriye ve Türkiye'nin işbirliği memorandumu imzaladığını ancak, bu memorandumun etkin olarak hayata geçirilemediğini belirterek, “Şunu söyleyebilirim ki bugün imzalayacağımız bu anlaşma layıkıyla uygulanacaktır, hayata geçirilecektir” dedi.

  Orgeneral İlker Başbuğ, Mareşal Tantavi'yi Genelkurmay Karargahı'na gelişinde askeri törenle karşıladı. 2 ülke milli marşlarının dinlenmesi ardından konuk Mısır Milli Savunma Bakanı tören kıtasını selamladı. Tören kıtasının geçit töreninden sonra Orgeneral Başbuğ, Karargah avlusunda bulunan Atatürk'ün ‘Zafer'e Doğru’ anıtı hakkında konuk bakana bilgi verdi. Daha sonra Orgeneral Başbuğ ile Tantavi görüşmeye geçti. Basına kapalı yapılan görüşme ardından Genelkurmay Başkanlığı Şeref Salonu'nda 2 ülke arasında askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği mutabakat muhtırası imza töreni yapıldı.

  İmza töreninde konuşan Orgeneral Başbuğ, iki ülke arasındaki ortak tarihi, kültürel ve geleneksel bağların 2 ülkeyi birbirine daha da yaklaştırdığını, siyasi ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine imkan tanıdığını bildirdi. Bu çerçevede askeri alanda oluşturulacak işbirliği imkanlarının da iki ülke ilişkilerine önemli katkılar sağlayacağını belirten Başbuğ, şöyle konuştu:

  “Küresel ölçüde barışı ve güvenliği tehdit eden gelişmelerin özellikle aynı coğrafyada bulunan ülkeleri işbirliğine yönlendirdiği günümüzde ülkelerimiz arasında imzalanacak askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği mutabakat muhtırası askeri ilişkilerimizi geliştirmenin yanında bölge barışı açısından da büyük önem taşımaktadır.”

  Mutabakat muhtırasının, kardeşlik, karşılıklı anlayış ve işbirliğine dayalı dostane ilişkilere yeni güç ve ivme kazandıracağını vurgulayan Orgeneral Başbuğ, “Mutabakat muhtırasının her iki ülkeye ve onların seçkin silahlı kuvvetlerine faydalı olmasını diliyorum” dedi.
  Mareşal Tantavi ise Türkiye'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Size ve Türkiye halkına büyük saygı duymaktayız. Mısır Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına selamlarını getirdim” dedi.

  Mareşal Tantavi, bugünün, iki ülkeyi ilgilendiren konular, özellikle askeri konular hakkında fikir alışverişinde bulunulması ve düşüncelerin belirtilmesi dolayısıyla büyük öneme haiz olduğunu açıkladı. Tantavi, Mısır ile Türk Deniz Kuvvetleri arasında gerçekleştirilen eğitim tatbikatlarının, iki ülke askeri işbirliğine katkı sağladığına değindi.

  SURİYE VURGUSU

  1987 yılında Suriye ve Türkiye'nin bir işbirliği memorandumu imzaladığını, ancak bu memorandumun etkin olarak hayata geçirilemediğini
  bildiren Mareşal Tantavi, “Şunu söyleyebilirim ki bugün imzalayacağımız bu anlaşma layıkıyla uygulanacaktır, hayata geçirilecektir” dedi.
  Tantavi, bugün imzalanacak mutabakat muhtırasıyla, bölgedeki tüm ülkelerde barış ve istikrarı desteklemeyi, onlardan çatışma ve savaş tehlikelerini uzaklaştırmayı, barış ve istikrar ilkelerini sağlamlaştırmayı hedeflediklerini ekledi. Konuşmaların ardından, Orgeneral Başbuğ ve Mareşal Tantavi iki ülke arasında askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği mutabakat muhtırasını imzaladılar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı