GeriGündem Orgeneral Abidin Ünal: Sıfır sivil kaybıyla operasyon yapıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orgeneral Abidin Ünal: Sıfır sivil kaybıyla operasyon yapıyoruz

Orgeneral Abidin Ünal: Sıfır sivil kaybıyla operasyon yapıyoruz

HAVA Harp Akademisi tarafından İstanbul’da düzenlenen ISAW 2016 Uluslararası Hava Harekatı Sempozyumu’nda geleceğin hava savaşları masaya yatırıldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, terörle mücadelede Hava Kuvvetleri olarak geleceğin konseptleriyle operasyon yaptıklarını, sıfır sivil kaybının yaşandığını söyledi.

Toplantıya Kazakistan’dan gelen Kozmonot Albay Aidyn Akanovich Aimbetov da "Uzaydan baktığımızda ülkeler arasındaki sınırlar gözükmüyor. Sorunların barış içinde çözülmesini diliyorum" dedi.

İlki 2014’te gerçekleştirilen toplantı, bölgenin en önemli askeri havacılık sempozyumları arasında yer alıyor. 53 ülkeden 1063 katılımcıya ev sahipliği yapan toplantı bugün Türkiye’nin yanı sıra NATO hava unsurları komuta kademesi, ABD, İngiltere, İtalya, Almanya, Bangladeş, Brezilya, Gana, Botswana, Azerbaycan ve Pakistan’ın aralarında bulunduğu çok sayıda hava kuvvetlerinden üst düzey katılımla başladı.

Yarın sona erecek sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, şöyle konuştu:
"Günümüzün hava gücü, İnsansız Hava Araçları, süpersonik uçaklar, elektronik sistem, füze ve uydulardan oluşuyor. Bu silahların ciddi bir maliyeti var. Bir yandan da savunma bütçeleri kısılıyor. Bu konuda Türk Hava Kuvvetleri olarak şanslıyız. Savaş uçakları, havadan ihbar kontrol, uydu keşif gibi konularda NATO standartlarına sahibiz. Ancak en büyük gücümüz iyi eğitim almış personelimiz. İstihbarat analizcilerinden uçak bakım teknisyenine, radar operatöründen pilota kadar kaliteli insan gücü en önemli silahımız"

"SIFIR SİVİL KAYBI"

Orgeneral Ünal, geleceğin harekƒt konseptlerinde ise ortak harekƒt yetenekleri ve gelecek nesil teknolojiye dikkat çekti. En önemli savaşın siber güvenlikte uzayda ve elektronik olarak yaşanacağını belirten Orgeneral Ünal, "24 Temmuz’dan bu yana Hava Kuvvetleri olarak teröre karşı operasyonlarda bir yandan yeni nesil konseptleri deniyoruz. Nokta atışı yapabilen mühimmatlar kullanılıyor. Büyük başarıyla yapılan operasyonlarda sıfır sivil kaybı var" dedi.

"İLGİNÇ ZAMANLARDAN GEÇİYORUZ"

Açılış sonrasında ISAW’deki katkılarından dolayı ödül alan Norveçli Profesör Albay John Andreas Olsen, bir tarihçi olarak ilginç zamanlardan geçtiklerini ve buna tanıklık ettiklerini söyleyerek, "Türkiye’de olduğu gibi F-35 gibi beşinci nesil savaş uçakları hava kuvvetlerinin envanterine giriyor. Düşünce olarak da beşinci nesil düşünmek zorundayız" diye konuştu.

Toplantıya Kazakistan’dan gelen ve 1 Eylül 2015’te uzaydan dönen Kozmonot Albay Aidyn Akanovich Aimbetov ise "Uzaydan baktığımızda ülkeler arasındaki sınırlar gözükmüyor. Sorunların barış içinde çözülmesini diliyorum" diye konuştu. (Tolga ÖZBEK – Güven USTA/İSTANBUL - DHA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle