Gündem Haberleri

  ’Organize sera bölgeleri’ geliyor

  Merve ERDİL/ANKARA
  09.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, jeotermal enerji konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden İzlanda’ya yaptığı ziyarette, Türkiye’de organize sanayi bölgeleri gibi "organize sera bölgeleri" oluşturulacağını bildirdi. Isı enerjisi ihtiyacının yüzde 86’sını jeotermalden karşılayan İzlanda’ya Cumhurbaşkanı Olafur Ragnar Grimmson’un davetlisi olarak giden Güler’in, buradaki temaslarında Türkiye’de kurulacak yeni jeotermal santrallerin gündeme geldiği belirtildi.

  18 değişik alanda ihale

  Edinilen bilgiye göre Güler, jeotermalden üretilen elektrik kapsamında oluşturulacak yeni bir sistem hakkında da görüş alışverişinde bulundu. Söz konusu sisteme göre, Türkiye’de organize sanayi bölgeleri gibi "Organize sera bölgeleri" kurulacak. Bu bölgelerde jeotermal enerji, önce elektrik, sonra ısınma için kullanılırken, sera bölgelerine verilerek, jeotermal tarımın gelişmesine katkıda bulunacak. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), önümüzdeki aylarda 18 değişik alanda jeotermal santral kurmak için ihaleye çıkacak.

  Alternatif turizme ilgi

  Güler’in temaslarında, alternatif turizmin temelini oluşturan "jeoturizm" konusu da ele alındı. Doğa korumacılığı ile birlikte doğa eğitiminin de yapılabildiği ve ekonomik gelir sağlanabildiği için son yıllarda hızla yaygınlaşan jeoturizmin, Türkiye’de de yaygınlaştırılmasına karar verildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı