GeriGündem Organik tarım için destek istemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Organik tarım için destek istemi

Gaziantep Tarım İl Müdürü İbrahim Yılmaz, organik tarımda girdi maliyetleri yükselip verip düştüğü için çiftçiye cazip gelmediğini söyledi.

Yılmaz, organik tarımda girdi maliyetlerinin yüzde 20 oranında arttığını, verimin düştüğünü, bunun sonucunda elde ettiği geliri azalan çiftçinin organik tarımı tercih etmediğini belirtti.

Organik tarım ürünlerine hem iç pazarda, hem dış pazarlarda büyük talep olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Organik tarım ürünlerinin ticaretini yapanlar müşteri bulmakta sıkıntı çekmiyor. Çok karlı bir iş. Ancak, üretici, girdi maliyeti arttığı için bu üretim şekline çok da olumlu bakmıyor. Organik tarım üretiminin yaygınlaşması için öncelikle çiftçilerin desteklenmesi gerekir” diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerde yetiştirilen zeytin, antepfıstığı, badem, üzüm, mercimek ve nohut gibi tarımsal ürünlerin organik olarak yetiştirildiğini belirten Yılmaz, bölgede çiftçilerin desteklenmesi durumunda çok geniş alanlarda çok değişik tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinin mümkün olabileceğine dikkat çekti.

Organik tarımın gelişmesi ve yaygınlaşması için zamana ihtiyaç olduğunu dile getiren Yılmaz, “İnsan sağlığı ve çevre bakımından da son derece önemli olan organik tarım ürünlerinin önemi her geçen gün artıyor. Bu konuda, özellikle gelişmiş ülkelerde organik tarım ürünlerine büyük ilgi olduğunu görüyoruz. Türkiye'de de bu yönde bir gelişme var ancak, çiftçilerin ve toplumun bilinçlenmesi için zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Organik tarımın insan sağlığı bakımından önemli olduğu kadar çevre kirliliğinin önlenmesi bakımından da iyi bir yöntem olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Organik tarım, insan ve çevre sağlığının korunmasına özen gösteren bir tarım şeklidir. Organik tarım, insanın tabiatla barışmasını sağlıyor. Su, hava ve toprak kirlenmesini en aza indiriyor. Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinde bulunan Türkiye, önemli tarım reformlarının gerçekleşeceği bir dönemde. Hiç kuşkusuz organik tarım önemli bir noktada bulunmaktadır. AB ülkelerinde giderek artan organik ürün tüketimine paralel olarak Türkiye bu süreçte sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmelidir.

Organik tarım ürünleri, tüm AB ülkelerinin pazarlarında tercih edilen ürünler haline geldi. Özellikle, kirliliğin tehlikeli boyutlara ulaştığı günümüzde, organik tarımın yaygınlaşması daha da önem kazanıyor. AB ülkelerinde, içme suyu kaynaklarının bulunduğu alanlarda sadece organik tarım yapılmasına izin veriliyor olması, çok önemli. Doğa ile dost, insan sağlığı açısından yararlı olan organik tarım ürünleri, tüm dünya ülkelerinin daha fazla ilgisini çekmeye başladı.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle