Gündem Haberleri

  Organ ticareti davasında 'borç' itirafı

  A.A
  16.02.2011 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Adana'da organ alım satımına aracılık yaptıkları, nakil sırasında sahte kimlik kullandıkları, organlarını sattıkları ve aldıkları iddia edilen 8'i tutuklu 17 sanığın yargılanmasına başlandı.

  Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasında, haklarında “örgüt kurma, üye olma” ve “organ ticareti yapmak” suçlarından 9-15 yıl hapis cezası istenen tutuklu sanıklar Abdukerim Örnek, Sami Ersöz, Muhammet Pomak, Murat Aydın, Hacı Ali Özcan, Cengiz Albayrak, Rafet Karataş ve Şenol Kayra ile tutuksuz sanıklardan bazıları ve olaya karışan tanıklar hazır bulundu.

  Adana ve çevre illerde 2010 yılı ağustos ayında yapılan operasyonda yakalanan ve 16-27 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılan 18 böbrek nakline aracılık yaptığı, düşük fiyata anlaştıkları böbreği alıcılara yüksek fiyata satarak haksız kazanç elde ettiği belirtilen ve örgütün elebaşı olduğu iddia edilen sanık Abdulkerim Örnek, suçlamaları kabul etmedi.

  Kimsenin böbreğinin alınıp satılmasına aracılık etmediğini savunan Abdulkerim Örnek, bu iş için de kimseden para almadığını ve bir örgüt kurma söz konusu olmadığını ileri sürdü.

  Sanık Sami Ersöz de suçlamayı kabul etmeyerek, “Kimsenin böbrek satışına aracılık yapmadım. İnternetten tanıştığım Kenan adlı bir kişinin babasına böbreğimi satacaktım. Kendisinden, bir miktar para almıştım ama sonra anlaşamadık” dedi.

  Sanık Şenol Bayrak ise hiç kimseye böbrek satışı konusunda aracılık yapmadığını belirterek, “Bir otelde çalışıyorum. 1,5 yıl önce boşanmıştım ve borçluydum. Böbreğimi Ömer Y'ye 20 bin lira karşılığı sattım. Nuri Sönmez aracı oldu. Antalya'da nakil gerçekleşti. Nakil kendi kimliğim ve adımla gerçekleşti, sahte kimlik söz konusu değildir” diye konuştu.

  Sanık Nurettin Kaynak da 10 sene diyalize girdiğini belirterek, “Böbrek nakli için sıraya girdim ama bir türlü çıkmadı. Antalya'da Kerim adlı bir kişiyle tanıştım. Böbrek bulunabileceğini söyledi. Sonra onun aracılığıyla böbreğini satan Burcu adlı kişiyle tanıştım ve kocası sanık Hacı Ali Özcan'a 20 bin lira verdim. Nakil Adana'da gerçekleşti” dedi.

  Sanık Burcu Özcan ise kızlarının hasta olduğunu ve paraya ihtiyaçları olduğunu anlatarak “Kızım halen de hasta. Böbreğini satmak için önce eşim Hacı Ali konuştu. Ama ben 'sen çalışıyorsun, benim böbreğimi satayım, sen kızımla bize bakarsın' dedim. Aracı Nurettin, alıcıyı buldu. Nakil için benden iki fotoğraf istedi, başka bir şey istemediler” derken, eşi Hacı Ali Özcan da eşinin ifadelerini doğrulayıp, kendi böbreğini de 16 bin liraya sattığını belirterek, “Kızımın hastalığı nedeniyle çok borçluydum. Abdulkerim bana yardımcı oldu. Sattığım kişiyi tanımıyorum. Parayı sattığım kişiden aldım” ifadelerini kullandı.
  Diğer sanıkların bazıları da böbreklerini sattıkları ve böbrek satın aldıklarını kabul ederken, bazıları da tanıdıklarına ve aile dostlarına bağışta bulunduklarını ve karşılığında para almadıklarını savundu.

  Tanık olarak dinlenen İsmail Cerit ise Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Antalya'da satın aldığı bir böbreğin kendisine nakledildiğini belirterek, “Ceyhan kadastrosunda görevli bir arkadaşım aracılığıyla böbrek bulduk. Akrabalık bağımız olmadığı için etik kurul kararıyla nakil gerçekleşti” derken, tanık Semra Portakal da nişanlısına böbreğini bağışladığını ve karşılığında para almadığını, ancak şu anda ayrıldıklarını söyledi.

  Tanık olarak dinlenen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Erken, hastanelerinde yalnızca akrabalık bağı olan kişilerin böbrek naklinin yapıldığını ve kanunen etik kurulun kararıyla da yapılabilmesine rağmen bu uygulamayı kendilerinin gerçekleştirmediğini belirterek, “Sanıklardan Burcu Özcan ile Nurettin Kaynak, evraklarda karı koca olarak görünüyorlardı ve bu şekilde nakilleri gerçekleşti” diye konuştu.

  Mahkeme başkanı, sanıklar Abdukerim Örnek ile Sami Ersöz'ün tutukluluk hallerinin devamına, tutuklu sanıklardan Muhammet Pomak, Murat Aydın, Hacı Ali Özcan, Cengiz Albayrak, Rafet Karataş ve Şenol Kayra'nın tahliyelerine karar vererek duruşmayı diğer sanıkların ve tanıkların dinlenmesi için erteledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı