Gündem Haberleri

  Org. Başbuğ'dan savaş gemisinde çok sert açıklamalar

  A.A
  17.12.2009 - 09:17 | Son Güncelleme:

  Tokat'taki hain saldırının ardından Trabzon'a sürpriz bir ziyarette bulunan Org. Başbuğ, basın toplantısını Oruç Reis Fırkateyni’nde yaptı. Açıklamalarını bir savaş gemisinde yapması dikkati çeken Başbuğ da bu ayrıntıya vurgu yaptı: TSK’ya karşı yürütülmekte olan asimetrik psikolojik harekata değinmek için özellikle Oruç Reis Fırkateyni’ni seçtim...

   

  BAŞBUĞ'UN BASIN TOPLANTISINDAN FOTOĞRAFLAR    

  BAŞBUĞ VE KOMUTANLARA HALK SEVGİSİ     

  BAŞBUĞ'DAN ÇOK SERT AÇIKLAMA - 1. BÖLÜM / WEB TV 

  BAŞBUĞ'DAN SERT AÇIKLAMALAR - 2. BÖLÜM / WEB TV       

  BAŞBUĞ'A VATANDAŞTAN SEVGİ SELİ / WEB TV                                            

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ,  “Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı psikolojik harekat yürütenlere diyorum ki  bulunduğunuz yol, bulunduğunuz yer doğru değildir” dedi.

  Orgeneral Başbuğ, “Bizi en çok üzen ve yaralayan noktalardan biri, TSK  içinde bizlere canları emanet edilen Mehmetçikler üzerinden kanlı hesaplar  yapabilenlerin olduğunun düşünülmesi, ileri sürülmesi konusudur” diye konuştu.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, bazı temaslarda bulunmak üzere  geldiği Trabzon'da, TGC Oruçreis Firkateyni'nde basın toplantısı düzenledi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı psikolojik harekat yürütenlere  “Bulunduğunuz yol, bulunduğunuz yer doğru değildir” dediklerini ifade eden  Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu:

  “Terör olaylarını Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilendirmeyi, PKK  destekleyicileri, PKK sempatizanları yapabilir. Ancak böyle ilişkilendirmeleri ve  bu amaca yönelik imalı konuşmaları siyasiler, akademisyenler ve medya mensupları  yapamaz, yapmamalıdır. Bizi en çok üzen ve yaralayan noktalardan biri, Türk  Silahlı Kuvvetleri içinde bizlere canları emanet edilen Mehmetçikler üzerinden  kanlı hesaplar yapabilenlerin olduğunun düşünülmesi, ileri sürülmesi  konusudur.”

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, “adli makamların ihbar  mektuplarına ve gizli tanıkların verdikleri ifadelere karşı daha duyarlı ve daha  dikkatli hareket etmeleri gerektiğine işaret ederek, bu gibi durumlarda Türk  Silahlı Kuvvetleri ile bilgi teatisi ve iş birliğinde bulunulmasını, aksi  durumlarda kurumlar arası çatışmalara neden olunabileceğini vurguladı.

  "TSK, GÖREV VE SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYE HAZIRDIR”

  Orgeneral Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, yasaların kendisine verdiği  görev ve sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduğunu ve hazır durumda olmaya  mecbur olduğununu belirtti.

  “Türk Silahlı Kuvvetlerinin, gücünü Türk milletinden aldığını” ifade  eden Orgeneral Başbuğ, “Ziyaret ettiğimiz her bölgede halkımızın Türk ordusuna,  komutanlarına olan sevgisini her vesileyle görmekteyiz, bu bizim için en büyük  güçtür. En büyük gücümüzü, güç kaynağını halkımızın Türk Silahlı Kuvvetlerine  karşı duyduğu sevgi saygı ve güven oluşturmaktadır” dedi.

  Trabzon halkıyla da buluşacağını ve aynı sevgi ve saygıyı, belki de daha  büyük boyuttaki sevgi ve saygıyı Trabzon halkından göreceğine inandığını belirten  Orgeneral Başbuğ, “Türkiye'nin önünde elbette zorluklar, güçlükler vardır. Ancak  inancımız şudur ki Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti birlik, beraberlik ve  bütünlüğünü koruduğu müddetçe her türlü zorluğu ve güçlüğü yenebilecek güçtedir.  Gün, birlik, beraberlik ve bütünlük günüdür” diye konuştu.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Toplumun bütün kesimleri sağduyulu olmak, tahriklere kapılmamak zorundadır. Herkes itidal ile hareket etmelidir” dedi.

  Orgeneral Başbuğ, Trabzon Limanı'nda demirli olan ve “Denizlerin Hakimi” olarak bilinen “TCG Oruç Reis Fırkateyni'nde düzenlediği basın toplantısında, kenti ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

  Karadeniz insanının zor koşulların insanı olduğunu ifade eden Başbuğ, “Mücadele azmi yüksek, zeki, pratik ve çalışkandır. Her şeyden önce milli konulara duyarlıdır. Ülkesi için fedakarlıktan hiçbir zaman kaçınmaz. Bu nedenlerle gerçekten bugün burada bulunmaktan büyük bir kıvanç duyuyoruz” dedi.

  Orgeneral Başbuğ, son zamanlarda toplumsal olayların arttığını görüldüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

  “Şiddete başvurulduğunu görmekteyiz. Bu olaylar hiçbir şekilde kabul edilemez. Toplumun bütün kesimleri sağduyulu olmak, tahriklere kapılmamak zorundadır. Herkes itidal ile hareket etmelidir. Toplumsal çatışma hiç kimseye ülkeye ülkemize fayda sağlamaz. Büyük zararlara neden olabilir. Ancak düşmanlarımızı sevindirir. Güvenlik kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri zamanında alarak halkımızın güvenliğini sağlamaya ve büyük bir özveri ile görevleriyle görevlerini getirmeye çalışmaktadır. Herkes güvenlik kuvvetlerimize yardımcı olmalıdır.”

  “Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu da hiç kimse unutmaması gerektiğini” ifade eden Başbuğ, “Toplumsal huzura giden yolun, ortak değerlerimizin güçlendirilmesinde olduğunu düşünüyoruz. Farklılıklara elbette saygılı olmalıyız. Ancak farklılıklara saygılı olmak her zaman farklılıklarımızı öne çıkarmayı da gerektirmez. Esas önemli olan özellikle bugünlerde binlerce yıllık sahip olduğumuz, bizi birbirimize kenetleyen ortak değerlerin sıkça ortaya koyulmasıdır. Bu ortak değerlere sahip çıkılmasıdır” diye konuştu.

  Başbuğ, Türkiye'nin, 1984 den beri bölücü terör örgütü ile mücadele ettiğini belirterek, şunları söyledi:

  “Bu süreçte ülkemiz, milletimiz ve insanımız, özellikle terörün yoğun olduğu bölgedeki insanlarımız bu terörden büyük zarar görmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütüne karşı mücadelesine, yasalar çerçevesinde her türlü fedakarlık ve gayreti göstererek kararlılıkla davam etmiştir ve devam etmeye de azimli olarak kararlıdır. Temel hedefimiz, bölücü terör örgütüyle

  mücadelede ana hedefimiz bölücü terör sorunun Türkiye'nin gündeminde en alt sıralara indirilmesidir. Unutmayınız ki, teröristler ve destekleyicileri gündemin kan, gözyaşı, kin ve nefret üzerinde oluşmasını ister. Yine unutmamalıdır ki, ülkenin ve milletin bütünlüğünün korunmasında her zaman elbette bir bedeli olur."

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlken Başbuğ,  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kendisine olan öz güveninin tam olduğunu  belirterek, “Bundan kimsenin en ufak şüphesi olmasın” dedi.

  Orgeneral Başbuğ, Trabzon Limanı'nda demirli TCG Oruçreis Fırkateyni'nde  düzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda, çeşitli vesilelerle TSK'ya karşı  yürütülmekte olan psikolojik harekata, asimetrik psikolojik harekata değinmek  istediğini belirterek, “Bu konuya özellikle, bugün üzerinde beraber olduğumuz  TCG Oruçreis Fırkateyni'nde değinmemin özel bir anlamı vardır. Herhalde herkes,  açıkça ne demek istediğimi anlamaktadır” diye konuştu.

  Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın zor bir coğrafya olduğunu ifade eden  Orgeneral Başbuğ, sözlerine şöyle devam etti:

  “Ülkemizin etrafı sorunlarla çevrilidir. Bu coğrafyada güçlü olmayan  devletler hayatta kalamaz. Milli gücün asli unsurlarından birisi de askeri  güçtür. Etkin ve caydırıcı niteliklere sahip bir silahlı kuvvetlere sahip olması,  bir ülkenin beka sorunuyla direkt ilgilidir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin  kendisine olan öz güveni tamdır. Bundan kimsenin en ufak şüphesi olmasın. Sahip  olduğumuz bu özgüven TSK'nın kendisine yönelik gerçeklere, doğrulara dayanan,  önyargılı olmayan, sağduyulu eleştirilere her zaman saygı ile bu eleştirileri  karşıladığını ve bu tip eleştirilere her zaman açık olduğunun açık bir kanıtıdır.  Ancak, bu duruma karşı son zamanlarda, gerçek dışı olaylara, yalanlara dayalı,  önyargılı olarak bazı çevreler ve kişiler tarafından TSK'ya karşı asimetrik  psikolojik harekat yürütülmektedir.

  Ne acıdır ki, özellikle Türkiye'de medyanın bir kısmının var oluşlarının  temel nedeni, gerçeklere ve doğrulara dayanmayan, önyargılı ve özel amaç taşıyan  eleştireler yaparak, TSK'yı haksız yere her gün gündemde tutmak ve TSK aleyhine  kampanya yürütmektir. Bunlar aynı zamanda kendilerini demokrasinin savunucusu  olarak da göstermektedir. Demokrasinin veya demokrasiyi savunmak için tek çıkar  yol, onlar için tek çıkar yol, silahlı kuvvetlerin karşısında olmaktır ki TSK her  vesile ile demokrasi ve hukuk devletinin yanında olduğunu, her vesile ile ifade  etmektedir.”

  "BULUNDUĞUNUZ YER DOĞRU DEĞİLDİR"
           
  Orgeneral Başbuğ, içinde bulundukları süreçten rahatsız olduklarını dile  getirerek, şunları kaydetti:

  “Bu rahatsızlığımızı her vesile ile yetkili ve ilgili makamlara  ilettiğimiz gibi yasal olarak yapılması gerekenleri de yapıyoruz. Hem ülkesini,  hem milletini sevmek, hem de haksız yere TSK'ya karşı psikolojik harekat  yürütmek, bir arada olamaz. TSK'ya karşı planlı ve kendi amaçları ve menfaatleri  çerçevesinde haksız şekilde psikolojik harekat yürütenlere diyorum ki  bulunduğunuz yol, bulunduğunuz yer doğru değildir. Türk milletinin büyük  çoğunluğu da ne yaptığınızın farkındadır.

  Son dönemlerde meydana gelen her terör olayı ile Türk Silahlı  kuvvetlerini ilişkilendirme yönünde çabalar da vardır. Her gün bu çabalara yenisi  ilave edilmektedir.”
         
  "HER ŞEY YASALARA UYGUN OLARAK YÜRÜTÜLÜR”
           
  Genelkurmay Başkanı Orgneral İlker Başbuğ, şunları kaydetti:

  “Terör olaylarını, TSK ile ilişkilendirmeyi PKK destekleyicileri ve PKK  sempatizanları yapabilir. Ancak böyle ilişkilendirmeleri, bu amaca yönelik imali  konuşmaları siyasiler, akademisyenler ve medya mensupları yapamaz, yapmamalıdır.

  Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Her şey, yasalara uygun olarak  yürütülür. Ciddi hukuk devletinde imalı konuşmalara, dedikodulara yer yoktur.

  Bizi en çok üzen ve yaralayan noktalardan birisi ise TSK içinde bizlere  canları emanet edilen Mehmetçikler üzerinden kanlı hesaplar yapabilenlerin, TSK  içinde olduğu düşünülmesi, ileri sürülmesi konusudur. Bu düşüncelerini kapalı ve  açık şekilde söyleyen veya ima edenler, bize göre, bu yaptıklarıyla Türk  milletine ne kadar zavallı bir durumda olduğunu göstermektedirler. Bu kapsamda,  adli makamlarımıza da bazı sorumluluklar düşmektedir. Adli makamlar, ihbar  mektuplarına, özellikle itirafçıların, gizli tanıkların verdiği ifadelere karşın  daha duyarlı ve daha dikkatli olarak hareket etmelidir. Böyle durumlarda TSK ile  bilgi teatisi ve işbirliğinde bulunmalıdırlar. Aksi durumlar, kurumlar arası  çatışmalara neden olabilir. TSK'nın hiçbir zaman hataları örtme, suçluları koruma  durumu olmamıştır. Ancak artık haksız ve mesnetsiz suçlamalara karşı da, TSK  kuvvetleri de sessiz kalamaz.”

  Başbuğ, bazı meydana gelen terör olaylarında elbette bazen hatalar,  eksiklikler olabileceğini ifade ederek, “Bunlar görevin icrasında olabilecek  ihmalli davranışlardır. Ancak ihmal başka bir şeydir, kasıtlı  hareket etmek başka bir şeydir. TSK ihmal ve eksikliklerin olduğu bütün olayları da, yargıya  taşımak zorundadır ve taşımaktadır” dedi.
         
  "TSK GÜCÜNÜ TÜRK MİLLETİNDEN ALMAKTADIR”
           
  TSK'yı başka ülkelerin ordularıyla karıştıran, bu şekilde amaçlarına  ulaşacaklarını sananların, ne Türk toplumunun tarihi gerçeklerini, ne de TSK'yı  bilmeyen, kendilerine bile yabancılaşmış olanların, ne yaparsalar yapsınlar,  TSK'nin etkinliğini azaltamayacağını ifade eden Orgeneral Başbuğ, şunları  söyledi:

  “Bu kişiler, TSK'nin Türk halkı ile bağını, sevgisini azaltamazlar. Elde  ettikleri tek şey belki komuta katını, yani bizleri gereğinden fazla meşgul  etmeleri ve TSK'nin bütün personelini, en önemlisini de Türk milletini  üzmeleridir. Ama Türk milleti nelerin olduğunu, nelerin yapılmak istendiğini çok  iyi bilmektedir. TSK, her ülkenin bir gün caydırıcı bir güç olarak silahlı  kuvvetlere mutlaka ihtiyacı olabileceğinin bilinci içerisindedir. Bu nedenle de,  dün olduğu gibi bugün de, yarın da dimdik, özgüvenle, yasalarla kendisine verilen  görev ve sorumlulukları yerine getirmeye hazırdır ve hazır olmaya da mecburdur.  TSK gücünü Türk milletinden almaktadır.”

  Başbuğ, ziyaret ettikleri her her bölgede halkın Türk ordusuna,  komutanlarına olan sevgisini her vesile ile gördüklerini ifade ederek, “Bu bizim  için en büyük güçtür. En büyük gücümüzü, güç kaynağımızı, halkımızın TSK'ya karşı  duyduğu sevgi, saygı ve güven oluşturmaktadır. Biraz sonra Trabzon halkıyla da  beraber olacağız ve biliyorum ki, aynı sevgi ve saygıyı, belki de daha büyük  boyutta, hep beraber yaşayacağımıza inanıyorum. Türkiye'nin önünde elbette  zorluklar, güçlükler vardır. Ancak, inancımız şudur ki, Türk milleti, Türkiye  Cumhuriyeti birlik, beraberlik ve bütünlüğünü koruduğu müddetçe, her türlü  zorluğu ve güçlüğü yenebilecek güçtedir. Gün birlik, beraberlik ve bütünlük  günüdür” diye konuştu.

  Basın toplantısına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral  Atila Işık'ın da aralarında bulunduğu, bazı komutanlar da katıldı.
         

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı