Gündem Haberleri

  Org. Başbuğ'dan açıklama

  Ümit KOZAN/ANKARA, (DHA)
  25.12.2009 - 17:08 | Son Güncelleme:

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara’da 19 Aralık tarihinde, iki askeri personelin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oturduğu bölgede şüphe üzerine yakalanıp daha sonra serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, daha önce yaptıkları açıklamada kendilerine gelen resmi bilgilerden kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştıklarını söyledi.

  ORG. BAŞBUĞ'DAN AÇIKLAMALAR / WEB TV

  Orgeneral Başbuğ, "Belki bazı suallere cevap verememiş olabiliriz. Netice olarak bugün itibarıyla  buna ilave edeceğimiz başka herhangi bir şey yok. Yeri geldiği zaman belki  tamamlayıcı bilgiler verme durumumuz olabilir" dedi. Orgeneral Başbuğ, Trabzon’da Oruçreis Fırkateyn’inde yaptığı açıklamaların ardından, "Benim  hiçbir zaman karamsarlığa düşen bir yapım yoktur. Gelecekten ümitliyim" dedi.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Karargahı’nda  düzenlenen İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü Anma Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasına ilişkin soruları şöyle yanıtladı:
  "Bizim orada yaptığımız açıklama bir görüş değil. Çarşamba günü yapıldı. Belki size göre (medya) biraz geç olmuş olabilir. Ama, onunda değerlendirmesini biraz bize bırakın, siz de bazı şeyleri bilmiyorsunuz, bazı durumları bilmiyorsunuz. Biz o yaptığımız açıklamada, bir yorum yapmadık, bir değerlendirme yapmadık, sadece elimizde olan gerçek bilgileri kamuoyuyla paylaştık. Bence o konuda bugün itibariyle söylememiz gerekenleri söyledik, kanaatindeyim. Bugün itibariyle ilave edeceğimiz birşey yok. Orada da (açıklama) söylediğimiz gibi bekleyeceğiz.

  "TÜRKİYE’NİN ÇOK ÖNEMLİ SORUNLARI VAR"

  Tabi önemli olan şu, Türkiye’nin çok önemli sorunları var. Ve bazen enerjimizi farklı alanlara mı harcıyoruz? Bunu demekle, bu olayı görmeyelim. Bu olay önemsizdir. Bu olayın medya üzerinde durmasın diye kesinlikle öyle birşeyi ifade etmemiz söz konusu bile değil. Bir olay vardır, tabiki bu olayın üzerinde durulacaktır, bunun aksini söylememiz mümkün değil. Açıklamada da ifade ettik. Bu Olay vardır, olay tabiki medya tarafından işlenecektir, yoksa tabiki kimsenin kalkıpta, medya olarak bu olayı işlemeyin, vesayir demeye ne hakkı var ne hukuku var. Tabiki orada da ifade ettiğimiz gibi (açıklama) çok detaylar, çok yorumlara detaylara giriliyor, bu kapsamda da baktığınız zaman Türkiye enerjisinin büyük bir bölümünü bu konulara arıyor, bunu sormakta yarar var. Ama yanlış anlamamak lazım... Tabiki sizin için bu konu birinci konu, medya haklıdır güncel konuları öncelik veriyor önem veriyor. Ama bizim önceliğimizle, sizin önceliğiniz aynı değil.

  "MEDYANIN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK"

  Kamuoyunu medya olarak bilgilendirmek önemli. Burada kurum olarak bize de görev düşüyor. Biz biliyorsunuz bu görevi daha iyi yapabilmek için çaba gösteriyoruz. Ama bu konuda ne medyayı, ne kamuyoyunu yüzde yüz tatmin etmek çok zor. Ama burada önemli olan şu, iyi niyet var mı, yok mu? Karşılıklı. Burada karşılıklı iyi niyetin olması lazım. Yani artık sizler bizi, bizler sizleri tanıyoruz. Genelkurmay ve TSK olarak kamuyonun bilgilendirilmesine, medyanın önemine, medya ile ilişkilerinde TSK açısından da ne kadar önemli olduğunu heralde bilinci içindeyiz. Bununda aksini söylemek, haksızlık olur. Ama ifade ettiğim gibi bütün beklentileri yüzde yüz karşılamta çok zor. Bir de bizim tabiki güvenlik kurumu olmamız bizi biraz daha bazı noktalarda zorluyor. Ama ifade ettiğim gibi burada gerçekten medya önemli bir görev yapıyor. Yaptığınız burada kamu görevidir sonuçta. Kamuoyunu bilgilendirmek, kamusal bir görev yapıyorsunuz. Anlamlı bir görev yapıyorsunuz. Kurumlar olarak burada tabiki size yardımcı olmamız lazım.  Belki bazen eksikliklerimiz oluyor. Belki bazen zaman olarak sizin ve kamuoyunun da bazı isteklerinizi zamanında karşılayamıyoruz. Ama bu bilinki, bazı nedenlerden dolayıdır. Yoksa konuya önem vermemek veya konuyu görmemek, veya konuya karşı duyarsız olmak anlamındı değil."

  "ZAMANI GELDİĞİNDE TAMAMLAYICI AÇAKLAMALAR OLACAK"

  Bir gazetecinin, "Kurumlar arası bir bilgi eksikliği söz konusu olabilir mi?" şeklindeki soruya ise Orgeneral Başbuğ, "Bugün itibariyle açıklamaya ilave edilecek birşey yok. Bugün itibariyle ama. Ama zamanı geldiği zaman elbette konuya ilişkin bazı, tamamlayıcı açıklamalarımız olabilir. Ama bugün itibariyle uygun değil. İleride, gerekirse bu konuya ilişkin tamamlayıcı bu bilgileri verebiliriz" şeklinde yanıt verdi.

  "ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR"

  Orgeneral İlker Başbuğ, bir gazetecinin "Oruç Reis’te bir açıklama yaptınız, son olayları oranın bir yansıması olarak mı görüyorsunuz? Yoksa bunu ondan farlı mı koymak gerekiyor?" şeklindeki soruya da, "Şimdi bakın, yaptığımız açıklamada diyoruz ki, ’biz yorum yapmak istemiyoruz. Değerlendirme yapmak istemiyoruz. Kendimizi yargı yerine koyarak bu konuyla ilgili bugün itibariyle kesin hüküm vermek istemiyoruz.’ Zamana ihtiyacımız var."

  "ÜMİTLİYİM. ÜMİTLİYİM"

  Bir gazetecinin "YAŞ’ta da asimetrik ve psikolojik harekata dair, bilgi verildiğine dair açıklama vardı, o konuyla ilgili bir gelişme var mı?" şeklindeki soruya Orgeneral Başbuğ şöyle yanıt verdi:
  "Orada da bu konuyla ilgili sayın Başbakanımıza bilgi verdik zaten. YAŞ’ın basın bildirisinde var bu. Bilinen birşey. Ümitliyim. Ümitliyim. Önemli olduğuna inanıyorum ve ümitliyim. Çünkü gerçekten ciddi bir sorundur, ümitliyim. Ben hiçbir zaman, eğer birbirimizi tanıyorsak, hiçbir zaman karamsarlığa düşen bir yapım yoktur. Ümitsizliğe düşen bir yapım yoktur. Özellikle, herzaman şunu söylerim; özellikle sorumluluk taşıyan makamlarda bulunan kimselerin karamsarlık ümitsiz ve çaresizlik içinde olmalarına hakları yok. Bu görevler bu makamlar, sorunlar olacak elbette ama bu sorunlara sizler çözümler bulmak için buralarda bulunuyorsunuz. Zaten kendinizinde bir sorumluluğunuz var. Hiçbir zaman karamsarlık, çaresizlik ve ümitsizlik yok. Tabiki sorunlar vardır, ama bu sorunların elbette çözüleceğine ve azalacağına dair umudumu koruyorum. Ümitliyim."

  "YÖNETİCİLER SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN VARDIR"

  Orgeneral Başbuğ, bir gazetecinin "Rahatsızım demiştiniz. Bu rahatsızlık giderek azaldı ve yerini ümitliliğe mi barıktı?" şeklindeki soruya ise şöyle yanıt verdi:
  "Sorunlar her zaman devam edebilir. Sorunlarında hemen bir gün de ortadan kalkacağını düşünmeyin. Ama önemli olan, tekrar onu ifade ediyorum, heryerde elbette sorunlar olacaktır, ama heryerde. Ama bu sorun biter başka bir sorun başlar. Herzaman yöneticilik nedir, siz, sorunları çözmek için siz oradasınız. Dolayısıla sorunların fikri, karekteri değişebilir. Ama bizim görevimiz, bize tabiki kanunlarla verilen yetki ve sorumluluklar içinde bu sorunların çözümünde gayret göstermemizdir. Hiçbir zaman ümitsizliğe, karamsarlığa ve çeresizliğe yer yoktur. Hayatta yok."

  BAYDEMİR’İ KONUŞMAK İSTEMEDİ

  Orgeneral Başbuğ, gazetecilerin Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in küfürlü açıklamalarını hatırlatmak istediklerinde, bu konuya girmek istemediğini belirttti.

  "MGK FARKLI OLMAYACAK"

  Pazartesi günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nda, yapılacak bir yılın değerlendirme ve muhasebesinin yapılacağı ve son yaşananlarında o toplantıda konuşulup konuşulmayacağının sorulması üzerine Orgeneral Başbuğ, "Pazartesi günü yapılacak Milli Güvenlik Toplantısı bu yılın son toplantısı. Bundan önce yapılan toplantılardan hiçbir farkı yok. Farkı da olamaz" şeklinde yanıt verdi.

  "PROVAKATİF OLAYLARA GİRİLMEMELİ"

  Son günlerde, Türkiye’nin "iç savaşa itiliyor" şeklindeki tartışmaların sorulduğu Orgeneral Başbuğ, Türk halkının sağduyulu olduğunu söyledi. Orgeneral Başbuğ şöyle konuştu:
  "Hep beraber izliyoruz. Heralde şuanda içinde bulunan durumları hep beraber izliyoruz. Biraz daha detaylı olarak izliyoruz. Bu konudaki görüşlerimizi daha önce ifade ettik.

  Türk halkı sağduyulu, bizim en büyük gücümüz bu. Herzaman onu ifade ediyoruz. Halkımızı, milletimizi provakö etmek istiyenler, çatışma ortamına çekmek isteyenler olabilir. Bu konuda herşeyden evvel sağduyulu hareket etmemiz lazım. İnsanlarımız provakatif olaylara girmemeli, ama toplumumuzun bütün kesimleride, karşılıklı provakasyona neden olabilecek hareketlerden de kaçınması lazım."

  "AÇIKLAMADA, HİÇBİR YORUMUMUZ YOK"

  "Bu konuda TSK’ta çekiliyor konuların içine, mesela, süikast girişimi midir, değil midir, ordu mu yapmıştır, gibi tartışmalar yaşadık, biliyorsunuz. Bu konuda, değerlendirmeniz" şeklindeki bir soruya ise Orgeneral Başbuğ şu şekilnde yanıt verdi:
  "Ama bakın bu konuda, medya bizi bu tartışmanın ortasına, neyse, bu konuda hiçbir yorum yapmam. Tekrar ifade edeyim, açıklamamız çok net. Bazılarına göre kapalı olabilir, olmaya bilir. Bizim o açıklamada hiçbir yorumumuz yok. Bana deyin ki, ’orada şurda bir yorumunuz var’ hepsi gerçek, şeylerden alınarak, daha doğrusu bize gelen resmi bilgilerdir. Bununla sadece kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştık. Belki bazı sualleri cevaplayamımış olabiliriz, ama netice olarak bugün itibariyle ona  ilave edebileceğimiz herhangi birşey yok. Onu ileride de zamanı geldiği zaman, belki tamamlayıcı bilgiler verme durumu olabilir."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı