Gündem Haberleri

  Org. Akın Öztürk Solotürk ile sınırları zorladı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  23.12.2014 - 09:32 | Son Güncelleme:

  BU yılın Mayıs ayında Türk Yıldızları ile uçan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, 11 Aralık’ta Türk Hava Kuvvetleri’nin bir diğer önemli gösteri savaş uçağı Solotürk’le de uçtu.

  Orgeneral Öztürk, Solotürk ekibi tarafından icra edilen gerçek gösteri koreografisinin aynısını bire bir, Solotürk 1’inci Pilotu Yüzbaşı Yusuf Kurt ile birlikte uçarak gerçekleştirdi. F-16 uçağının ve pilot limitlerinin zorlandığı, uçak süratinin saate 220 kilometre (120 Knot) ile 1111 kilometre (600 Knot) arasında değiştiği, 100 feet (30 metre) ile 16000 feet (4900 metre) irtifa aralığında gerçekleştirilen 15 dakikalık uçuşta Orgeneral Öztürk +9G ve -3G’lik yerçekimi kuvvetine maruz kaldı.

  Bu uçuş sonunda Orgeneral Öztürk, Solotürk gösteri paketini uçan ilk Hava Kuvvetleri Komutanı ve aynı zamanda en kıdemli pilot oldu. Solotürk ekibi adına Solotürk 1’inci Pilotu Kurt uçuş sonunda Orgeneral Öztürk’e sadece Solotürk pilotlarının taktığı +9/-3G peçini hediye etti.

  Org. Akın Öztürk Solotürk ile sınırları zorladı

  Gösteri sonunda Solotürk pilotu Kurt’u alnından öperek kutlayan Orgeneral Öztürk, “Sizler Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin gururusunuz. Sizlerle ne kadar iftihar etsek azdır. Denetlemelerimde, Türk Hava Kuvvetlerinin harekât görevlerinde olduğu gibi milletini temsil görevinde de en iyisini icra ettiğini görmekten mutluyum. Havacı belleğini, yüreğini ve bileğini en iyi kullanandır. Hataya yer olmayan bu gösteri de ancak adanmışlık, cesaret ve yüreğini ortaya koymakla icra edilebilir. Aklınıza, yüreğinize ve bileğinize kuvvet diliyorum” dedi. Orgeneral Öztürk, Solotürk uçuşunun çekimi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın internet sitesinde de yayınlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı