Gündem Haberleri

  Ordunuz çok büyük iyi ki komşu değiliz

  Uğur ERGAN/BRASILIA
  21.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Brezilya’daki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Gül’e espri yapan Devlet Başkanı Silva, "Türkiye’nin çok güçlü ve büyük ordusu var. İyi ki komşumuz değilsiniz" dedi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’nın kendisine "Bizim çok büyük ordumuz yok. Ama Türkiye’nin çok güçlü ve büyük ordusu var. İyi ki, komşumuz değilsiniz" esprisi yaptığını söyledi.

  Başkent Brasilia’daki temaslarını basın toplantısıyla değerlendiren Gül, Latin Amerika’da Anti-Amerikancılığı ortaya koyan yönetim şekillerinin bu bölgenin bir gerçeği olduğunu, ancak bu durumun Türkiye ile Latin Amerika arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine engel teşkil etmediğini söyledi.

  Gül, "Sayın Başkan bizim Irak politikamızı yakından takip etmiş. Sol görüş gereğince bağımsızlık yanlısı. Bütün Latin Amerika’da Türkiye’nin Irak politikası takdirle karşılandı" dedi.

  ALEX SİTEMİ

  Gül’ün temaslarında futbol da konuşuldu. Komünist Parti’den olan Brezilya Temsilciler Meclisi Başkanı Aldo Rebelo, Gül’e "Biz 1990’lı yıllarda bir Türk’ü Merkez Bankası Başkanı yaptık. Siz ise bizim Alex dahil en iyi futbolcularımızı alıyorsunuz" diye takıldı.

  FENER FORMASI

  Dışişleri Bakanı Celso Amorim de, daha önce Türkiye’ye yaptığı ziyarette Hürriyet’in kendisine Fenerbahçe forması verdiğini hatırlatarak, "Ben bu formayı severek aldım. Umarım bu davranışım Fenerbahçe’nin rakiplerini rahatsız etmemiştir. Son Dünya Kupası’nda Türkiye ile oynadığımız iki maç en zorlu maçlarımızdı" dedi.

  Amorim’in Türk damadı Dışişleri Amerika Kıtası Genel Müdür Yardımcısı Murat Esenli de, tüm ailesinin Fenerbahçeli olduğunu söyleyerek, kayınpederini Fenerbahçe formasıyla gösteren Hürriyet gazetesi kupürünün evlerindeki buzdolabı kapısında asılı olduğunu söyledi.

  TAKIMLAR OYNAYACAK

  TBMM futbol takımının kaptanı AKP Tokat Milletvekili Ergün Dağcıoğlu’nun önerisi üzerine TBMM-Brezilya Temsilciler Meclisi takımı arasında dostluk maçı yapılması da kararlaştırıldı. TBMM takımı maç için THY’nin ilk Sao Paulo seferi ile Brezilya’ya gelecek. Bakan Gül de, "Bizimkiler bütün dünyaya futbolcu ihraç eden Brezilya’ya büyük cesaretle teklifte bulundular. Onlar da memnuniyetle kabul ettiler" dedi.

  BİR DAMAT DAHA

  Diplomat Murat Esenli’nin yanısıra, Brasilia Büyükelçisi Ahmet Gürkan’ın da eşinin Brezilyalı olması, Türk heyetinde "Meğerse bir damadımız daha varmış. Damat veriyoruz ama gelin vermemişiz" esprilerine neden oldu.

  Bu arada Amorim, Bakan Gül ile düzenlediği ortak basın toplantısında ülkesinin KKTC’ye ekonomik ambargo uygulanmasına karşı olduğunu ve Brezilyalı işadamlarının KKTC’de yatırım yapmalarını engellemediklerini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı