Gündem Haberleri

  Ordunun uyarısı Mübarek'in iktidar gücünü sarstı

  NYT
  01.02.2011 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in koltuğu, istifa etmesini isteyen halka karşı güç kullanmayacağını açıklaması ve en yakın danışmanının muhalefetle görüşmeyi teklif etmesinden sonra iyice sarsılmaya başladı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor       

  En son gelen açıklamalar ve iki haftaya yakın bir süredir devam eden protestoların ekonomide neden olduğu zarar, Mübarek’in iktidarını iyice güçten düşürdü. Pazartesi günü, ordunun koltuğunu bırakmak istemeyen Mübarek ile onun istifasını isteyen halk arasında hakem durumuna geçmesiyle, Mısır’daki politik görünüm son 30 yılda olmadığı kadar belirleyici bir şekilde değişti.

  Geçtiğimiz gün yerel saat ile dokuz sularında, bir ordu sözcüsü televizyona “silahlı birliklerin büyük halkına karşı güç kullanmayacağını” açıkladı. Bu açıklama, sokaklara dökülen insanların “taleplerinin yasallığını” ordunun anladığını ve “ifade özgürlüklerinin herkes tarafından güvenceye alındığını” gösterdi.

   

  Ordunun açıklamasının televizyonlarda verilmesinin ardından, Başkent Kahire’nin Tahrir Meydanı’ndaki on binlere insan sevinç çığlıkları attı. Muhalefet liderleri ise “taleplerinin yasallığının”, protestocuların en temel isteğiyle bağdaştığını ve bunun, Mübarek’in istifa ederek özgür seçimlere yolun açılması olduğunu belirtti.

   

  Askerin açıklamasının ardından, Mübarek’in sağ kolu ve yardımcısı Ömer Süleyman, iki dakika süren bir açıklama daha yaptı:

   

  “Bugün Devlet Başkanı tarafından, anayasal ve yasamalı reformu ilgilendiren tüm konularda, politik güçlerle diyalog başlatmam için bana talepte bulunuldu… Ayrıca, teklif edilen değişikliklerin tanımlanması ve uygulanmaları için spesifik zamanlamanın belirlenmesi istendi.”

   

  Protestocular, Süleyman’ın açıklamalarını, ordunun güç kullanmayacağını belirtmesi üzerine silah bırakması olarak kabul etti. Göstericiler, “Ordu ve halk, hükümetin devrildiğini görmek istiyor” diye sloganlar attı.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı