Gündem Haberleri

  Ordu yüzde 30 küçülecek

  Hürriyet İnternet
  09.08.2006 - 14:26 | Son Güncelleme:

  30 Ağustos'ta Genelkurmay Başkanlığı'nı devralacak Orgeneral Yaşar Büyükanıt, modernizasyon kapsamında ordunun yüzde 30 küçüleceğini açıkladı.

  Savunma ve Havacılık Dergisi’nin son sayısında, Kara Kuvvetleri’nin geleceği ve mevcut durumuna ilişkin bir röportajı yayınlanan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri’nin, “Kuvvet 2014” adıyla yürürlüğe konulan bir plan çerçevesinde şekillendirileceğini söyledi.

  Bu çerçevede, Kara Kuvvetleri’ni muharebe etkinliğini azaltmadan küçültmeyi hedeflediklerini belirten Orgeneral Büyükanıt, önümüzdeki yıllarda hem personel hem de kuvvet yapısı olarak yüzde 30 oranında küçülmeyi planladıklarını kaydetti.

  Orgeneral Büyükanıt, “Kuvvet 2014” planı uyarınca nicelik olarak küçük ancak nitelik olarak modern bir kara kuvveti haline geleceklerini, kuvvetin modern silah sistemlerinden oluşan, ateş gücü yüksek tugaylardan oluşacağını ifade etti.

  KOLORDU LAĞVEDİLDİ

  2004'ten beri kademe kademe uygulamaya konulan 'Kuvvet 2014' programı kapsamında 15’inci Kolordu lağvedilmesi kararlaştırılmıştı. 2005'te alınan bu değişiklik kararı ile asker sayısında bir azaltmaya yol açmayacağı vurgulanmasına rağmen tümgenerallikten, korgeneralliğe yükseleceklerin sayısı 3’ten 2’ye düşürülmüştü.

  TSK 2005'te 2. Ordu’ya bağlı Sarıkamış’taki 9. Tümen’i lağvederek, bu tümene bağlı taburları diğer birliklere kaydırmıştı. TSK, geçen yıl da ‘Kırklareli, Çankırı, Kağızman ve Erciş’teki tugayları lağvetmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı