Gündem Haberleri

  Ordu ara rejim istemez

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, ordunun bir ara rejim ortaya koyacağı görüşlerine katılmadığını belirterek, ‘‘Ordunun irtica konusunda hükümeti uyarmak görevi. Ancak, ‘Sen bunu yapamıyorsun, çekil, yerine ben geleceğim' şeklinde söylüyorsa bu yanlış’’ diye konuştu.

  Miras, TOBB bölge toplantısı için geldiği Balıkesir’de gazetecilerin son günlerdeki siyasi tartışmalarla ilgili sorularına yanıt verdi. Erken seçimin bugünkü siyasi tabloyu değiştirmeyeceğini, bu nedenle de hükümetin üzerindeki ölü toprağını atıp çalışmasını öneren Miras, ‘‘Bu ülkenin iktidarı, rey kaybetme pahasına bile olsa irtica ile mücadele etmelidir. Bu mücadele için yeterli yasalarımız var’’ dedi. Bu noktada, ordunun Türkiye'nin irtica konusunda durumunu tespit etmesi ve ilgili yasaların uygulanmasını istemesinin demokrasiyi askıya almak olmadığını vurguladı. ANAP ve DYP gibi partilerin muhafazakâr kanatlarının irtica ile mücadeleye karşı çıktığını, ordunun da bundan rahatsız olduğunu vurgulayan Miras, bunun bir dengesinin kurulması gerektiğini belirtti. Miras, şöyle konuştu:

  ‘‘Ordu ikaz görevini yapar, tespitlerini yapar, hükümete söyler. Başbakan, ordunun ikazlarını görmüş, irtica ile mücadele yasalarını hükümet olarak uygulayacak, biz bunun arkasında olmalıyız. Kanunlar devreye giriyorsa, hukuk devreye giriyorsa bunu destekleriz. Ordu belki ekonomi ile ilgili konuları söyleyemiyor, irtica konusunu iç tüzüğü gereği söylüyor. Bu da onun görevi, ikaz edecek. Bu doğru. Ancak bunu sen yapmayacsın, çekil yerine ben geleceğim, şeklinde söylüyorsa bu yanlış.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı