Gündem Haberleri

  Oran'dan Başbakan'a 'yalancı pehlivan' benzetmesi

  Hakan KAYA/KONYA, (DHA)
  11.05.2011 - 14:39 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında ülkenin gerçek sorunlarını görmezden geldiğini söyleyerek, "Başbakan’ın Kılıçdaroğlu’nun davetini kabul edip, halkın karşısına, er meydanına çıkması önemlidir. Aksi takdirde Cumhuriyet tarihine ’yalancı pehlivan’ olarak geçecektir" dedi.

  Seçim çalışması için Konya’ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarındaki üslubünü eliştiren Oran, şunları söyledi:

  "Başbakan’ın üslubu son derece üzücü. Türkiye’de çok önemli ekonomik sorunlar ve sosyal sorunlar varken, Başbakan’ın ortaya koyduğu tavır gerçekten bir Başbakan’a yakışmamaktadır. Gittiğimiz her ilde her mitingde, insanların pankartları bizim yüreğimizi burkuyor. Her taraf işsiz insanlarımız, aç durumda. İnsanlar çocuklarını okutamıyor, gençler üniversite sınavlarından dolayı üniversitelere giremiyor. Sayın Başbakan’ın bu gerçekleri gizlemek için sürekli olarak laf atması, sürekli olarak çamur atması, sürekli belden aşağı siyaset yapması gerçekten üzücü. Eğer Başbakan tartışmak istiyorsa, hesaplaşmak istiyorsa Genel Başkanımızın davetini kabul etmesi lazım. Kim haklı, kim haksız, çıkarlar bunu tartışırlar. Demokratik şekilde halkta ona göre oy verir. Ama sürekli olarak meydanlardan laf atmak, çamur atmak yakışmamaktadır. Sayın Başbakan, yalancı pehlivan gibi miting meydanlarında cirit atmaktadır. Başbakan’ın, Kılıçdaroğlu’nun davetini kabul edip halkın karşısına, er meydanına çıkması önemlidir. Aksi takdirde Cumhurriyet tarihine ’yalancı pehlivan’ olarak gececektir."

  "SON 8 YILDA CARİ AÇIK, 200 MİLYAR DOLAR"

  Türkiye’nin cari açığında büyük artış olduğunu belirten Umut Oran, 1923 yılından 2003 yılına kadar cari açığın 50 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti. Oran, şöyle konuştu:

  "80 yıllık süre içerisinde 50 milyar dolar civarında cari açık vardı. Topladığımız zaman şu an da cari açığımız yine rekor kırarak mart ayında 8.5 milyar dolar ve ilk çeyrekteki cari açık rakamları 22 milyar dolar. 80 yılda 50 milyar dolar cari açık vermiş olan bir ülke şu anda 8 yılda nerdeyse 200 milyar dolar bir cari açık vermiş. Bir yılda 60-70 milyar dolar cari açığa giden bir Türkiye düşünün. Başbakan anlatıyor, ’Başarılayız, şunu yapıyoruz, bunu yapıyoruz.’ Ama gerçekler burda, işsizlik ortada. Tarımda küçülme ortada, ekonomi ortada, bu gerçekleri görmemezi lazım."

  Sivil toplum örgütleri üzerinde büyük bir baskı olduğunu ileri süren Umut Oran, "Korku ve baskı iktidarı, gerçekten çok üzücü. Sivil toplum örgütleri üzerinde korkunç bir baskı var. Başbakan’ın güvenlik birimleri miting yapılacağı yerlerdeki mağazalardaki cansız mankenleri bile giydiriyor" diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı