Gündem Haberleri

  Öpüşenler

  Hürriyet Haber
  17.03.2013 - 12:30 | Son Güncelleme:

  Şişli Black Out Talimhane Sahnesi
  18.03.2013
  20:30

  Kahraman: Ufuk Şenel
  Saklı Kahraman: Orçun Okurgan
  Konsept: Ufuk Şenel
  Metin: Selda Öndül
  Reji-Koreografi: Handan Ergiydiren Doğan- Ufuk Şenel
  Işık Tasarımı: Ulaş Yatkın
  Proje Asistanı: Günay Ertekin
  Fotoğraflar: Barısbiy Cebeci

  “Öpüşenler” aşkı ararken, varoluşu sorgulayan bir yolculuğu anlatıyor.

  Boynuzlar, kanatlar ve sözcükler arasında dolanarak, gerçek ile hayal arasında sıkışan ve kendi hakikatini arayarak çabalayan benliğin, tek taraflı aşk hikayesini konu ediyor.Tek bir kişininmiş gibi yazılan ama tek kişi tarafından yaratılan kalabalık bir hikaye.

  Kahraman, hemcinslerin bir birine duyduğu dokunulmaz hisleri, çoğu zaman içinden çıkılmaz bir iktidar savaşı olarak görse de bir süre sonra bunu kanıksıyor. Böylelikle naif bir dille, hem hikayeden, hem performe edilenden kaçabilmeye uğraşıyor. Ne ki, kendinden uzaklaşması mümkün değil… kendi kendisine dolanarak tökezliyor, düşüyor, çarpıyor, yaralanıyor… Gene de yol bitmiyor, yolcu bir türlü konaklayamıyor…

  Böylesi bencil bir hikayenin, acılı, ayrık, ümitsiz, arzulu hali, seyredene sunulurken, kahraman; olup biten her şeyi hırçın ve kıskanç bir çocuk gibi geri alma/isteme cesareti gösteriyor.

  22/11 hakkında
  Handan Ergiydiren Doğan liderliğinde 2007'den beri metin etkileşimli performans projeleri üreten 22/11, günümüzün anlatısını arama heyecanıyla seyircisini, metin, mekan, devinim, ses, ve nesnelerin birbiriyle çarpıştığı yeni bir "perili ev"e davet ediyor. Bir hatırlayışın hayaletleri, hatırlayanın hayaletleriyle, gösterimcinin varlığında, bedeninde ve bilincinde birbirinin üstüne kapaklanıyor...

  Sevim Burak metinleri üzerine "Bana Islak Mayonuzu Gösterin" 2007, Damage (Çağlar Yiğitoğulları) ile ortak yapım olan "Diss" (2008) ve "Luvstory" (2009), Nick Cave'in "Ve Eşek Meleği Gördü" romanı üzerine yarattığı "Keşke Bir Masada Oturabilseydik" (2010), Harold Pinter'ın "Eski Günler"(2011) oyununun ardından "Öpüşenler" adlı yeni projesiyle 22/11 yeniden seyircisiyle buluşuyor.


  Ne kadar:

  Tam 34.50 TL
  Öğrenci 24.50 TL

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı