Gündem Haberleri

  Operasyonları yapan amir iddianamede

  Toygun ATİLLA/İSTANBUL
  11.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası’nın üçüncü iddianamesinde iki ’çok ilginç’ isim de yer aldı.

  Bunlardan biri, Ergenekon operasyonlarını da düzenleyen, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube’den de sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Selami Hüner. Diğeri ise, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı’ndan Ö.Y. Her iki ismin de, Bedrettin Dalan’a Ergenekon soruşturması kapsamında bilgi sızdırdığı iddia edilmişti.

  İSTANBUL’un eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın kurmaylarından olan ve Ergenekon operasyonlarını da yürüten Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Selami Hüner, Ergenekon’un 3’ncü iddianamesinde yer aldı. İddianamede MİT İzmir Bölge Başkanlığı’nda görev yapan Ö.Y.’nin isminin de bulunması dikkat çekti. iddianameye göre, Ö.Y. ve Hüner hakkında soruşturmaya, 2008/1756 numaralı dosya üzerinden devam edilecek.

  Savcılar emniyeti ’basmıştı’

  Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde uzun süre görev yapan ve iki ay kadar önce bizzat bu operasyonları yöneten birimlerden sorumlu emniyet müdür yardımcılığı görevine atanan Hüner, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah’ın tercihi ve Vali Muammer Güler’in oluru ile çalışmaya başlamıştı. Hüner’in görev yaptığı dönemde de Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, savcıların baskınına uğramıştı.

  Paksüt dinlemesiyle patladı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 22 Temmuz’da gönderdiği ’Gizli’ ibareli yazıda, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Ali Osman Paksüt ve eşinin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce izinsiz dinlendiği ihbarı doğrultusunda ’Gerekirse emniyetteki tüm bilgisayar ve kayda’ el konulması talep edilmişti.

  20 gün sonra, Fatih Adliyesi’ndeki nöbetçi mahkemenin ’Müteferrik kararıyla’ izin alınmış, itiraz üzerine İstanbul 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi Fatih Adliyesi’nden çıkan el koyma kararını kaldırmıştı.

  İstanbul Emniyet eski Müdürü Celalettin Cerrah’ın kurmaylarından Hüner’in adı Bedrettin Dalan ile de yan yana geldi. Hüner ve MİT görevlisi Ö.Y.’nin Dalan’a Ergenekon soruşturması kapsamında bilgi sızdırdığı iddia edildi.

  Hüner, Savcı Zekeriya Öz’e ifade de verdi. Ergenekon’un 3’ncü iddianamesinde Hüner ve Ö.Y.’nin isimleri Dalan, Osman Nuri Gündeş ve Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu 43 kişi ile birlikte geçti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı