Gündem Haberleri

  Operasyon tutanağı: Mahkumlar teşekkür etti

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığı'nca, Türkiye genelinde 48 cezaevinde devam eden ölüm orucu ve açlık grevini sona erdirmek amacıyla 20 cezaevinde aynı anda düzenlenen operasyon sonrasında Buca Cezaevi'nde bazı tutuklu ve hükümlülerin güvenlik görevlilerine teşekkür ettiği kaydedildi.

  Tutuklu ve hükümlülerin güvenlik görevlilerine, ''Bizi onların elinden kurtardınız. Biz onların arasında insanlığımızdan çıkmıştık'' dedikleri bildirildi. Cezaevlerinde devam eden ölüm orucu ve açlık grevlerini sona erdirmek amacıyla 20 cezaevine düzenlenen Hayata Dönüş Operasyonu çerçevesinde dün saat 05.00 aynı anda müdahaleye başlandı.

  Buca Cezaevi'nde gerçekleştirilen operasyonun tutanağına göre, olaylar şöyle gelişti:


  ''-Alınan telefon emri üzerine 'Hiç kimsenin burnu dahi kanatılmadan' gerekenin yapılması için her türlü tedbir alınarak 6 ambulans, arazöz ve köy hizmetleri araçları cezaevi avlusuna getirildive saat 05.00'de operasyona geçildi.

  -Operasyon haberinin yayın kuruluşları tarafından verilmeye başlanmasıyla birlikte teröristlerin bulunduğu ve ölüm oruçlarının yaşandığı 5. koğuşta yatakların yakıldığı ve yangın başlatılmak istendiği görüldü.

  -Jandarmaların yerlerini almalarını müteakip operasyon başlatıldı.
  -Açlık grevlerinin sürdürüldüğü ve içinde 27 kişinin bulunduğu 5. koğuşta barikat oluşturulması nedeniyle demirler kesilerek koğuşa girildi.

  -Tutuklu ve hükümlüler masa ve sandalyelerle jandarmaya karşı koydular. Ancak, ciddi bir sorun yaşanmadan bu kişiler koğuştan çıkarıldı.

  -Açlık grevine giden (ölüm orucuna giren) Mesut Avcı, Abdullah Bozdağ, Celal Alpay, Serhat Karadumanlı, Ümit Kanlı adlı tutuklu ve hükümlüler yürüyerek ambulanslara bindi.

  -Bu sırada sadece önceden sağlık sorunları olduğu öğrenilen Barış Yıldırım'ın açlık grevi nedeniyle bitap düştüğü görülerek sedye ile ambulansa taşındı. Bu kişiler Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

  -5. koğuşla birlikte aynı avluya açılan 4. koğuştaki 15 hükümlü vetutuklu da bir sorun yaşanmadan aynı koğuşun altındaki müşahede yerlerine konularak, güvenlikleri sağlandı. Bu kişilerden Ahmet Zencirci, Saffet Sarıoğlu ve İsmail Özertekoğlu'nun güvenlik görevlilerine hitaben ''Allah sizden razı olsun. Bizi onların elinden kurtardınız. Biz bu olaylardan sonra işkence göreceğimizi zannediyorduk. En ufak bir şey olmadı. Biz onların arasında insanlığımızdan çıkmıştık'' dediler.

  -Operasyon nedeniyle hükümlü ve tutuklular ile güvenlik görevlilerinin sağlık durumlarında hiçbir sorun yaşanmadığı görüldü.

  -Doktorlar tarafından muayeneler yapıldı.

  -Operasyona saat 07.20'de son verildi.

  -Arama ve hasar tespit çalışmaları yapılmak ve buna dair tutanaklar ayrıca tanzim kılınmak üzere koğuşlarda biriken sular temizlenmeye başlandı.''


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı