Gündem Haberleri

  OPEC: Petrolde 93 dolarlık fiyat için bizi suçlamayın

  Hürriyet Haber
  31.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  OPEC petrol bakanları, petrol fiyatlarının piyasaları sarsan ve dünya ekonomisini tehdit eden yükselişine yol açan etkenler üzerinde kontrol sahibi olmadıklarını ve fiyatların varil başına 93 dolara kadar çıkmasından kendilerinin de kaygılandıklarını söyledi.

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Başkanı Muhammed bin Dhaen el Hamli, bu yükselişten, ithalatçı ülkelerin ekonomilerine zarar verebileceği ve talepte artışı düşürebileceği nedeniyle kaygı duyduklarını söyledi. Londra’da bir enerji konferansına katılan bakanlardan Katar Petrol Bakanı Abdullah el Attiyeh ise gazetecilere, "Lütfen 93 dolarlık petrol fiyatı için bizi suçlamayın. Piyasa kontrolden çıktı" dedi.

  DENETİMDE OLMAYAN GÜÇLER: Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri petrol bakanı olan el Hamli, "Piyasa giderek OPEC’in denetiminde olmayan güçlerin, jeopolitik olayların ve finansal yatırımcıların artan etkisinin kontrolüne giriyor. Elbette yüksek petrol fiyatlarından biz de kaygılıyız" dedi. OPEC’in arz darlığı durumlarında her zaman devreye girerek açığı karşılayacağını belirten el Hamli, buna rağmen ağustos ortasından bu yana fiyatlarda görülen yüzde 34’ük artışın bazı spekülatif yatırımlar ve uluslararası gerilimlerden kaynaklandığını ifade etti. Sanayileşmiş ülkelere enerji danışmanlığı yapan Uluslararası Enerji Ajansı’nın müdürü Nobuo Tanaka da, "Eğer petrol bu hızda giderse, başta petrol üreticisi olmayan gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri zarar görecek" dedi.

  GÜNLÜK ÜRETİM ARTIRILACAK: OPEC petrol bakanları, kasım ortasında yapılacak zirve ve öncesi hazırlıklar için gayri resmi olarak toplanacaklar. Bakanlar bu toplantıda politika değişikliği yapılmayacağını duyurmuşlardı. OPEC, 1 Kasım itibariyle günlük üretimi 500 bin varil artırmayı daha önceden kabul etmişti. Hamli, kasımdaki devlet başkanları zirvesinde üretimin daha da fazla artırılması konusunun ele alınmayacağını kaydetti. Irak ve Angola dışındaki 10 OPEC üyesinin üretimi kotayla sınırlı. Bu ülkeler 1 Kasım’dan sonra günde toplam 27.253 milyon varil petrol üretecek. Dünya petrol piyasasının büyüklüğü günde 86 milyon varil. Irak ve Angola’nın üretimi de eklenirse, OPEC’in toplam üretimi, günlük 31 milyon varili bulabilir. Ancak başta ABD olmak üzere, tüketici ülkelerin petrol talebi durmadan artıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı