Gündem Haberleri

  Öp Önder’in elini

  Yalçın DOĞAN
  24.05.2010 - 01:23 | Son Güncelleme:

  TEMİZ görüntüsüyle insana güven veren, kendi halinde, Mersin delegesi olduğunu söyleyen biri dün kurultay salonunda yanıma geliyor:

  “Bizi insan yerine koymuyorlar, elimize bir liste veriyorlar, git bunu sandığa at, diyorlar.”
  CHP’de parti içi demokrasi yıllardır tıkanık. O delege bir cümleyle bunu özetliyor. Bu tüzük ve bu tutumla aynı tıkanıklık hâlâ sürüyor. Aynı mantık CHP’de müthiş bir kapışmaya sahne oluyor. Parti Meclisi üzerinden CHP örgütüne hâkim olmayı sürdürmek isteyen Önder Sav ile partide değişimi zorlayan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin arasında gece yarısı anlaşmazlık çıkıyor. Parti meclisine girecek isimlerle ilgili.
  GENEL SEKRETER
  İş bir ara o hale geliyor ki, Gürsel Tekin, “Bu durumda biz de bir liste çıkartırız” tepkisine geliyor. Bunun adı, bölünme olmasa bile, kamplaşma. Önder Sav klasik bir liste hazırlarken, Gürsel Tekin, her anlamda Türkiye’yi kucaklayan bir listeden yana. Sav hazırladığı listede inatçı, Tekin o listeyi görmek istediğinde, Sav buna izin vermiyor.
  İşin özü, partiye kim egemen olacak, kavgası. Kemal Kılıçdaroğlu tepede, ama olay örgüte sahip olmaktan geçiyor. “O benim adamım, bu senin adamın” çıkmazına saplanan dar görüşlü siyasetin bıktırıcı tekrarı. Kılıçdaroğlu geliyor, ama Sav konumunu yine koruyor. Kurultay salonuna Kılıçdaroğlu ile birlikte girerek, güç gösterisinde bulunuyor. Partililer bunun o kadar farkında ki, bazı delege ile bazı il ve ilçe başkanlarının Sav’ın elini öpmesi, onun partideki egemenliğinin şaşırtıcı görüntüsü. Öp babanın elini, vaziyeti.
  Buna rağmen, kurultay salonunda dün yeni Parti Meclisi üyelerinin isimleri okunurken, Önder Sav’ın adı okunduğunda, salonda sadece cılız bir alkış duyuluyor. Eskiden de delegeden en az oy alanlardan biri yine o genel sekreter.
  POLİTBÜRO GİTTİ
  Sav ve birkaç kişi hariç, yeni parti yönetimi listesine bakınca, eski politbüronun tasfiye edildiğini söylemek mümkün. Yeni genel başkan, yeni yönetim, sloganı bir anlamda gerçek. Yönetime giren yeni isimler, Kılıçdaroğlu’nun seçtikleri. Bütün çabasına rağmen, bu liste ile Önder Sav’ın partide eskisi gibi at koşturması kolay değil. Ama, o hâlâ genel sekreter. İniş çıkışlara rağmen, Kılıçdaroğlu’nun böyle anlamsız sürtüşmelerle zaman kaybedeceğini sanmıyorum. Mesele Kılıçdaroğlu’nun halka vereceği vizyon ve örgütü canla başla çalıştırması.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı