Gündem Haberleri

  Onur Öymen: Bizim için ölçü anayasadır

  A.A
  30.07.2007 - 16:48 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “Bizim için ölçü Anayasadır. Bütün milletvekillerinin Anayasaya ve meclis kürsüsünden edecekleri yemine bağlı kalması gerekiyor. Herkes farklı bir anayasanın temsilcisiymiş gibi görev yapamaz Mecliste” dedi.

  Mazbatasını Bursa İl Seçim Kurulundan eşi Nedret Öymen ile birlikte alan Onur Öymen, daha sonra partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.
  Bundan sonra Bursa ve Türkiye için tüm güçleriyle çalışmaya başlayacaklarını ifade eden Öymen, bu dönemki Meclisin, bir önceki iki partili Meclisten çok farklı olacağını, “Körü körüne” muhalefet yapmayacaklarını, iktidarın Türkiye'ye yararı olacak çabalarını destekleyeceklerini, ama ülke çıkarlarıyla bağdaşmayan çalışmalar olduğu zaman da bütün güçleriyle bunlara karşı çıkacaklarını söyledi.

  “BİZİM İÇİN ÖLÇÜ ANAYASADIR”

  Öymen, bir gazetecinin, bağımsız milletvekillerinin Meclis formunda Türkçeyi yabancı dil olarak işaretlediklerini hatırlatması üzerine, şöyle konuştu:

  “Ayrıca şu da sorulmalıydı, iktidar partisi mensubu bir milletvekilinin Anayasadan Atatürk ilke ve inkılaplarının çıkartılması yönünde açıklamaları da var. Şimdi önümüzdeki dönemde Meclisin bir önceki döneme göre değişik olacağı anlaşılıyor. Bizim için ölçü, Anayasadır. Bütün milletvekillerinin Anayasaya ve Meclis kürsüsünden edecekleri yemine bağlı kalması gerekiyor. Herkes farklı bir Anayasanın temsilcisiymiş gibi görev yapamaz Mecliste. Milletvekilleri özgürdür, düşüncelerini özgürce ifade edebilirler. Kürsü özgürlüğü vardır, ama bir de Anayasa vardır. Bütün milletvekillerine Anayasada öngörülen kurallara ilkelere tam olarak uymalarını tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde Türkiye'de rejimle ilgili hiç beklenmedik tartışmalar çıkabilir. Bundan da Türkiye zarar görür. Rejim tartışması yapmadan, Anayasanın öngördüğü rejim çerçevesinde iktidar iktidarlığını, muhalefet ve bağımsızlar da muhalefet görevlerini tam olarak yapmalıdırlar.”

  Basın toplantısında Anayasa değişikliğine ilişkin sözleri de eleştiren Öymen, şunları söyledi:

  “Burada bizim dikkatimizi çeken, bir iktidar milletvekilinin, üstelik profesör unvanı taşıyan bir milletvekilinin, yeni anayasa hazırlanmasını önerirken, Anayasadan Atatürk ilkelerini yeni metinden çıkarmak istemesidir. Bunu son derece yanlış ve sakıncalı buluyoruz. Bu gibi öneriler, Türkiye'nin temel taşını, omurgasını yerinden oynatabilecek unsurlardır. İktidar partisinin de bu görüşe itibar edeceğini zannetmiyoruz.”

  Ahmet Türk ve arkadaşlarının daha önce de yadırganacak açıklamaları olduğunu belirten Öymen, şöyle devam etti:

  “Hiç kimse unutmamalıdır ki TBMM'ye üye olanlar, Anayasamızın öngördüğü bir sistem çerçevesinde görev yaparlar. Anayasa yokmuş gibi, Türkiye'yi hiçbir kanuna, nizama bağlı olmayan bir ülkeymiş gibi telakki etmek yanlıştır ve sakıncalıdır. Ayrıca Türkçeyi bir yabancı dil gibi nitelendirmek de bizim kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Türk milletinin resmi dili Türkçedir. insanların farklı anadili olabilir ama Türkiye devletinin resmi dili Türkçedir ve Meclis de devletin resmi diline göre çalışır.”

  CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  Öymen, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin bir soru üzerine de bu konudaki krizin Türkiye'yi erken seçime götürdüğünü, krizin temel nedeninin ise hükümetin uzlaşmaya yanaşmaması ve Başbakanın cumhurbaşkanı adayı seçmek için muhalefet lideriyle görüşmeyi reddetmesi olduğunu savundu. Öymen, şunları kaydetti:

  “Seçim sırasında birkaç defa uzlaşmadan söz etti, genel başkanımızı ziyaret ederek bir uzlaşma arayışı içerisinde olacağını söyledi. Şimdi bunu bekliyoruz. Böyle bir uzlaşma içine girerse Türkiye bundan kazançlı çıkar. Ama uzlaşma demek, tekli dayatmaların yerine çoklu dayatma, 'bu adamı illa seçeceksiniz' demek değil. Uzlaşma, iktidar ve muhalefet partilerinin Türk milletinin büyük çoğunluğunun benimseyeceği bir aday üzerinde anlaşmadır. Böyle bir süreç başlatırsa iktidar, Türkiye bundan kazançlı çıkar. Tekrar çekişme ve dayatma esasına dayalı bir cumhurbaşkanı seçtirmeye kalkarlarsa Türkiye kaybeder, iktidar da kaybeder.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı