Gündem Haberleri

  Onur Air uçağı Atatürk Havalimanı'nda pistten çıktı

  Hürriyet Haber
  16.09.2005 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Onur Air'e ait “MD-88” tipi yolcu uçağı, Atatürk Havalimanı'na inişinin ardından pistten çıktı. Onur Air uçağının havalimanına inişinden kısa bir süre sonra henüz belirlenemeyen bir nedenle pistten çıkmasının ardından yolcular tahliye edildi. Olayda yaralanan olmadığı öğrenildi.

  Onur Air'e ait uçağın, pistte dönüş yaptığı sırada yaklaşık 2-3 metre toprak zemine çıktığı görüldü.

  Onur Air, Atatürk Havalimanı'nda pistten çıkan uçaktaki yolcularının normal yolla tahliye edildiğini ve uçağın da bakım için aprona çekildiğini bildirdi.

  Onur Air'den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

  “Kayseri-İstanbul seferini 118 yolcusuyla gerçekleştiren MD-88 tipi uçağımız, İstanbul Atatürk Havalimanı 06-24 numaralı pistine inişi sırasında, olumsuz hava ve çevre şartlarının pist üzerindeki etkileri nedeniyle durmakta zorlanmıştır.

  Gerek havanın yağışlı olması, gerekse pist yakınındaki inşaat çalışmaları nedeniyle oluşan tozun kaygan hale gelmesi, uçağın güçlükle durabilmesinin ilk belirtileri olarak göze çarpmaktadır.

  Uçağın 10 bin saat uçuş tecrübesine sahip Fransız Kaptan Pilotu Slim Mechedou, Onur Air güvenlik prosedürlerine göre hareket ederek, pist sonu aşma sahasına vardığında uçağı bilinçli olarak yumuşak zeminde toprağa yönelterek durdurmuştur.

  Saat 10.15'te meydana gelen olay sonrasında uçakta bulunan yolcularımız normal yolla tahliye edilmiş, uçağımız kısa bir çalışmanın ardından bakım için aprona çekilmiştir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı