Gündem Haberleri

  Önüne gelen geçemeyecek

  Şehriban OĞHAN-Şaban SEVİNÇ/ANKARA
  05.03.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

  TBMM, yılda ortalama 103 milyon ton petrol, kimyasal ve tehlikeli maddenin taşındığı ve 50 bin geminin geçtiği Boğazlar’ın kirlenme riskini en aza indiren yasayı onayladı.

  İSPAT ŞARTI

  Standartlara uyduğunu uluslararası kabul görmüş belgelerle ispat edemeyen veya standartlara uymadığı konusunda açık emareler bulunan yabancı bayraklı gemilerin karasulara girişine de izin verilmeyecek. Girmiş olan gemiler de derhal çıkarılacak veya standartları sağlaması için en fazla 30 gün süre verilecek.

  48 SAAT ÖNCE

  Savaş gemileri ile herhangi bir devlete ait gemiler dışındaki tüm gemiler, Türk iç sularına girmeden 48 saat önce Denizcilik Müsteşarlığı’na gemi ve taşıdığı yükle ilgili bilgileri vermek zorunda olacak.

  KIYIYA SİGORTA

  Fabrika, tersane, tatil köyü gibi kıyı tesisleri de deniz kirliliğine karşı mali sorumluluk sigortası yaptıracak. Sigorta yaptırmayan kıyı tesislerinin faaliyetine izin verilmeyecek.

  KİRLETEN ÖDEYECEK

  Gemi ve kıyı tesisleri, kendilerinden kaynaklanan kirlenmenin neden olduğu temizleme masrafları ile deniz yaşamına verilen zararlar, toplanan atıkların taşınması ve bertarafı için yapılacak masrafları karşılamak zorunda olacak.

  MÜDAHALE TİMİ

  Yeni yasaya göre ise olası bir kazada genel koordinasyon görevi Çevre ve Orman Bakanlığı’nın olacak. Denizcilik Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı da yetkiyi paylaşacak. Kirliliği önlemek için acil müdahale planları hazırlanacak ve acil müdahale birimleri kurulacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı